תשלום חובות בתשלומים - בקרוב גם במזומן וללא צורך בכרטיס אשראי

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

תשלום חובות בתשלומים - בקרוב גם במזומן וללא צורך בכרטיס אשראי

17/12/2017

בשבועות האחרונים דנה וועדת שרים לחקיקה בהצעת חוק "השוברים" שתאפשר תשלום חובות גם באמצעות מזומן או כרטיס נטען.

 

יוזם החוק, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): " יש בישראל מעל מיליון אנשים שאין להם כרטיס אשראי ולא יכולים לשלם את חובותיהם. כדור השלג של החובות חייב להיעצר והחוק יתקן את העיוות." יש לכם חוב לרשות המקומית או לתאגיד העירוני אך אין לכם כרטיס אשראי? מסתבר שאתם בבעיה. כיום עוסקים וגופים ציבוריים רבים כגון

 חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות ותאגידים מאפשרים פריסת חובות לתשלומים רק בתשלום בכרטיס אשראי או הוראת קבע. המצב הזה גורם לפגיעה באוכלוסיות המוחלשות ביותר אשר פעמים רבות דווקא הן זקוקות לפריסת החובות. תשלום חוב רק באמצעות כרטיס אשראי מונע מחייבים רבים לשלם את חובם.

ע"פ נתונים מבנק ישראל, איגוד הבנקים ומשרד האוצר שנאספו על ידי עמותת "ידיד", שיזמה עם ח"כ כבל את הצעת החוק, יש במדינת ישראל כ- 1.4 מיליון ישראלים מודרי אשראי שמתחלקים לפי הפירוט הבא: 400 אלף איש בבנק הדואר – אין בידם כרטיסי אשראי, ללא מסגרת אשראי ואין באפשרות לשלם בהוראות קבע. בנוסף, יש כמיליון איש שהינם לקוחות של הבנקים שמשתמשים רק על בסיס מזומן - בלי כרטיסי אשראי, ללא מסגרת אשראי או מסגרת אשראי נמוכה ובלי אפשרות לשלם בהוראות קבע.

את המצב הזה הצעת חוק "השוברים" של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) עתידה לתקן. במסגרת התיקון לחוק, מוצע כי גוף ציבורי או עוסק אשר מאפשרים פריסת חובות באמצעות תשלום בכרטיס אשראי או הוראת קבע, יאפשרו גם פריסת החוב בתשלום במזומן. אם באמצעות הנפקת שוברי תשלום ואם באמצעות דרך אחרת שיראו לנכון כמו כרטיסים נטענים. התיקון יאפשר לקבוצה שלמה באוכלוסייה להחזיר חובות וכך גם החברות והרשויות שאליהן יש חוב ירוויחו.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל אמר: "יש כמיליון איש בישראל שלא יכולים לשלם חובות ולנסות לשקם את עצמם מבחינה כלכלית. מדובר באנשים שאין ברשותם כרטיס אשראי ואפילו לא חשבון בנק ובשל כך אינם יכולים לפרוס את החוב ולשלמו בתשלומים. המצב בו אי אפשר לשלם חובות בתשלומים במזומן יוצר כדור שלג שקשה מאד לעצור אותו- חייבים אינם מסוגלים לשלם סכום גדול בפעם אחת, ועל כן לא משלמים כלל והחוב תופח. החוק יתקן את המעוות ויעזור לחייבים לצאת ממעגל האימים בו הם חיים."

סמנכ"ל עמותת "ידיד" שמסייעת לאוכלוסיות מוחלשות וסייעה בהכנת החוק, רן מלמד, אמר: "אחד הגורמים המובילים לעוני הוא העובדה שאנשים נקלעים לחובות שלא נראה שניתן לצאת מהם. על ידי מתן אפשרות לשלם בתשלומים בשוברים יתאפשר להרבה ישראלים להחזיר את חובותיהם ולזכות בהזדמנות שנייה לחיים ללא עוני ומחסור."

שתפו
Please reload