במשרד הרווחה מודים שיש לתקן את ההגדרה של דרי רחוב, אך גוררים רגליים כבר שנה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

במשרד הרווחה מודים שיש לתקן את ההגדרה של דרי רחוב, אך גוררים רגליים כבר שנה

ל"הארץ" נודע כי במשרד הרווחה עובדים כבר שנה על תיקון הגדרת דרי הרחוב, בשל "פער בין הנהלים וההנחיות הכתובות באשר להגדרות ולטיפול בהם"

 

במשרד הרווחה מודים שיש לתקן את ההגדרה של דרי רחוב, אך גוררים רגליים כבר שנה. ל"הארץ" נודע כי במשרד הרווחה עובדים כבר שנה על תיקון הגדרת דרי הרחוב, בשל "פער בין הנהלים וההנחיות הכתובות באשר להגדרות ולטיפול בהם" 

 

 

במשרד הרווחה מודים במסמכים פנימיים כי תקנון העבודה הסוציאלית המגדיר דר רחוב רק כמי "שאינו נאבק לשנות את מצבו ואינו מסוגל לנהל חיים נורמטיביים" אינם נכונים, וצריכים להשתנות. ל"הארץ" נודע כי במשרד הרווחה עובדים למעשה כבר שנה על תיקון הגדרת דרי הרחוב, אותה הם מגדירים בחלקה כ"אנכרוניסטית". ביוני האחרון כתבה יו"ר ועדת המשנה לצעירים וצעירות חסרי בית, ח"כ מירב בן ארי (כולנו), למנכ"ל משרד הרווחה בבקשה לשנות את הקריטריונים, כך שדר רחוב יוגדר כמי ש"מעוניין לשנות את מצבו ולנהל חיים נורמטיביים בעתיד". כמו כן ביקשה בן ארי למחוק את הקריטריונים המגדירים דר רחוב לפי מראה "מוזנח" ו"היעדר קשר עם משפחתו וסביבתו". במקום זאת ביקשה להגדיר זאת כמי שגר ברחוב ו"שוהה במקום שאינו ראוי למגורי אדם, פוגעני, נצלני ושאינו בטוח או יציב".

 

 

"במסגרת עבודת מטה שמתבצעת בשירות פרט ומשפחה באגף לשירותים חברתיים ואישיים, תע"ס 3.33 העוסק בטיפול אוכלוסיית דרי רחוב נמצא בתהליך עדכון בימים אלה", כתב המנכ"ל קפלן בתשבותו מחודש יולי האחרון. "במסגרת העדכון, ההתייחסות לכך שדר רחוב אינו מעוניין לשנות את מצבו תוסר מהגדרת המונח". במשרד הרווחה לא ענו לשאלת "הארץ" האם ימחקו מההגדרות גם הקריטריונים הנוגעים להזנחה וקשר עם המשפחה. גם המנכ"ל הקודם של המשרד, אליעזר יבלון ז"ל, הודה בפגישות עם יו"ר הוועדה כי ההגדרות אינן רלוונטיות למציאות בשטח. "תקנות העבודה הסוציאלית אינן מעודכנות למצב כיום בכל הקשור לחסרי בית בכלל ולצעירים בפרט", אמרה ח"כ בן ארי. "פניתי בעניין כבר לפני חודשים רבים וטרם השתנו התקנות. אני מקווה מאוד שהן יעברו שינוי מהותי בתקופה הקרובה". חצי שנה חלפה מאז התקבלה התשובה — אך דבר לא השתנה".

 

כפי שנחשף ב"הארץ" השבוע, כיום שירותי הרווחה ברשויות המקומיות מסרבים לסייע ולהכיר באנשים שחיים ברחוב — אך מנסים באופן אקטיבי לקבל סיוע ולשנות את מצבם.

 

"לכאורה, אדם שיש לו קשר עם קרובי משפחתו, אינו דר רחוב. אדם שמסרק את שערו, אינו דר רחוב. אדם שחבר או שכן מרחם עליו ונותן לו לגור בחדר או במחסן אצלו, אינו דר רחוב", כתב רן מלמד סמנכ"ל עמותת "ידיד" בדו"ח מיוחד שכתב בנושא טיפול המדינה בדרי רחוב שפורסם השבוע. "במילים אחרות, על מנת שאדם יוכר כדר רחוב ויוכל לזכות לסיוע בדיור מהמדינה, יהיה עליו להתנתק מכל שמי שהוא מכיר, להזניח את עצמו ולגור, בכוונה, ברחוב לפחות חודש". "נראה כי בעצם הגדרות אלה, שהזכאות לסיוע בדיור במסלול זה כפופה להן, מפרה המדינה את האיסור החוקתית של 'לרדת לחיי האדם', 'להשפילו', ולפגוע ב'קיום המינימאלי בכבוד'", הוסיף מלמד. בתשובה לבקשת חופש המידע בנושא דרי הרחוב שהגישה העמותה, במשרד הרווחה מסרו כי בכל שנה מטופלים למעלה מ–50 מטופלים שאינם עונים על הקריטריונים של דרי רחוב באישורים חריגים. על פי הערכות הארגון מנגד, ישנם אלפי דרי רחוב שאינם מוכרים ומטופלים.

 

 

ממשרד הרווחה נמסר כי "המפקחת הארצית לטיפול בדרי רחוב במשרד העבודה והרווחה התניעה לפני מספר חודשים מהלך עדכון של התקנה, וזאת על רקע הפער הגדול שנוצר בינה לבין הנהלים וההנחיות המקצועיות הכתובות באשר להגדרות ולטיפול בדרי רחוב. בין השאר יושמטו הגדרות אנכרוניסטיות המאפיינות דר רחוב באופן שאינו משקף את מדיניותו של המשרד זה שנים". "מאחר והשירות הארצי הממשלתי נמצא בתנופה והתרחבות, והשינוי בתקנה צפוי להביא לביטוי את רצף המענים שעל עובדים סוציאליים להציע לכל דר רחוב, עוכב פרסום התקנה המעודכנת כך שתכלול את כלל רצף המענים והמסגרות. אף על פי כן, בעקבות הפרסום ב'הארץ' שהציג תמונה שאינה משקפת את מדיניות המשרד, תישקל פיצול התקנה לשתי תקנות, כדי לעדכן ולתקן לאלתר את החלק העוסק בהגדרות כך שיותאם לנהלים ולהנחיות הכתובות של המשרד ללשכות הרווחה ברשויות המקומיות".

 

לקריאת הכתבה באתר הארץ לחצו כאן

שתפו
Please reload