חסרי בית יכולים לקבל סיוע בשכירות — אם ימצאו דירה בפחות מאלף שקל לחודש

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

חסרי בית יכולים לקבל סיוע בשכירות — אם ימצאו דירה בפחות מאלף שקל לחודש

משרד השיכון מעניק לדרי הרחוב קצבה בסכום של 1,170 שקלים, אך שולל אותה ממי שמתקשה לשכור דירה בסכום הזה. מתוך כ-1,800 דרי רחוב שהוכרו ב-2016, רק 890 מימשו את זכאותם לסיוע

 

קללאו אספה העביר את סוף השבוע הסוער האחרון בגינה ציבורית. "עם הקור אני מסתדר", הוא מספר ל"הארץ". אספה, חסר בית שחי ברחובות קריית מלאכי, הצליח לעמוד בקריטריונים הנוקשים של משרד הרווחה להכרה כדר רחוב, מה שזיכה אותו בקצבה חודשית בסכום של 1,170 שקלים לשכירת דירה. אך השמחה לא נמשכה זמן רב. לאחר שלא הצליח למצוא דירה להשכרה בסכום זה במשך שנה — הקצבה נשללה ממנו בשל אי־מימוש. "חיפשתי המון זמן ובדקתי הרבה דירות, אבל לא הצלחתי למצוא אף דירה בתקציב. אלף שקל זה לא מספיק, הכל מאוד יקר", מספר אספה. "בסופו של דבר אמרו לי שאיבדתי את הזכאות כי לא מימשתי אותה. שום דבר במצב שלי לא השתנה — אני עדיין חי ברחוב, בגינה, על השיח או על ספסל — אבל זה לא משנה להם".

 

אספה הגיע לרחובות לפני שבע שנים, לאחר משבר משפחתי קשה. במשך תקופה ישן בבניין נטוש במרכז העיר, וכשזה נהרס עבר לישון מול בניין העירייה. הוא מתקיים כיום מקצבת הבטחת הכנסה של כ–1,500 שקלים בחודש, ומתקשה לעבוד בשל בריאותו הרופפת. אספה הוא אחד מדרי רחוב רבים שאינם מצליחים לממש את הסיוע שניתן להם. על פי נהלי הסיוע של משרד השיכון, מי שמוגדר על ידי מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים במשרד הרווחה כדר רחוב ומוכר גם על ידי מנהל מחלקת אכלוס של משרד הבינוי והשיכון זכאי לקבל סיוע למשך ארבע שנים. בשנתיים הראשונות עומד הסכום על 1,170 שקלים לחודש, בשנה השלישית הוא עומד על 1,004 שקלים, ובשנה הרביעית — על 883 שקלים. במשרד השיכון מעבירים את כספי הסיוע ישירות למשכיר הדירה, ובתנאי שהזכאי משתתף בתוכנית שיקומית. אם דר הרחוב לא מצליח לשכור דירה בסכום זה — הוא לא מקבל סיוע. על פי נתונים עדכניים של משרד הרווחה שהגיעו לידי "הארץ", מתוך כ–1,800 דרי רחוב שהוכרו בשנת 2016, רק 889 מימשו את זכאותם לסיוע בשכר דירה.

 

יואלה תיבור, מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית קריית מלאכי, מסכימה כי סכום הקצבה אינו מאפשר לשכור דירה. "אנחנו מלווים את קללאו כבר שנים ועושים את כל המאמצים בשביל לסייע לו", היא אומרת. "ניסינו לשלב אותו בהוסטל, גייסנו עבורו תרומות ועשינו ניסיונות רבים לשלבו בעבודה, אך אלו לא צלחו. גם אם נעשים כל המאמצים, יש מקרים בהם עדיין קשה לסייע". "בישראל של היום אפשר להיות עני גם כשמחזיקים בשתי עבודות, אז בוודאי אם אתה דר רחוב שמקבל קצבה של 1,100 שקלים, או לא מקבל קצבה כלל", היא מוסיפה. "סכום הקצבה הוא לא סכום ריאלי שאפשר לשכור בו דירה — מה גם שדרי רחוב בדרך כלל לא מצליחים לשכור חדר אחד בדירה עם משפחה או שותפים. המצב של דרי הרחוב הוא שיקוף קיצוני של מצבם של הרבה אנשים אחרים שאין להם בית".


יולנד אלוש, מנהלת מרכז ידיד בקרית מלאכי המטפלת ומלווה את אספה, אמרה: "עמותת ידיד והרווחה טיפלו בפונה וליוו אותו במהלך השנים, אך אני בהחלט רואה מקום לכך שהטיפול והליווי מצד הרווחה יכול היה ללכת לכיוונים אחרים אשר בסופם היה משיג קורת גג. אולי כך היה אפשר גם לשלב אותו חזרה ובהדרגה למעגל העבודה".

 

גם רון (שם בדוי), אשר חי ברכב ישן שקיבל מחבר ביישוב באזור השרון, הצליח לקבל הכרה כדר רחוב לפני כשנה וחצי, אך לא הצליח לממש את זכאותו. "קיבלתי סיוע שלא מספיק אפילו לחדר, שלא לדבר על דירה", הוא מספר. "אנשים לא רצו להשכיר לי דירה והסתכלו עליי בגועל. הפסקתי לנסות וויתרתי על הקצבה. המדינה צריכה לספק סיוע ממשי של כמה אלפי שקלים לפחות לכמה חודשים, באופן שיאפשר לשכור דירת חדר, להתאפס מחדש על החיים, לצאת לעבודה — ואז להפחית את הקצבה לכאלף שקל. אי אפשר לעבוד בזמן שגרים ברחוב. זה שקר של הרווחה".

 

ממשרד השיכון נמסר: "בכל הנוגע לדרי רחוב, המדובר בקריטריון אשר נקבע אך ורק על ידי משרד הרווחה. נציין כי פונים אשר אינם עונים על הגדרת משרד הרווחה לדרי רחוב, זכאים להגיש בקשה לסיוע בדיור במשרד הבינוי והשיכון בוועדת חריגים.

 

עם קבלת אישור זכאות כדר רחוב ממשרד הרווחה, הפונה ייכנס לתוכנית ללא הרשמה והנפקת תעודת זכאות, וזאת במטרה למלט לאלתר את הזכאי מרחובות העיר. בשנת 2016 קיבל משרד הבינוי והשיכון תוספת תקציבים לסיוע בשכר דירה לחריגים, בין היתר לדיירי רחוב, בגובה 18.8 מיליון שקלים. כל הגדלה נוספת תהא מבורכת אך תלויה כמובן בתקצוב נוסף למשרד בתחום זה. היות ומדובר בסיוע בשכר דירה, מימוש הסיוע מותנה בהמצאת חוזה שכירות. עם זאת ככל שיש פער זמנים של שנה ומעלה בין מתן הזכאות למימושה — תובא הבקשה לוועדת חריגים כדי לבחון אפשרות אורכה לביצוע. הניסיון מלמד כי מרבית ממשים מיד ובסמוך לקבלת הזכאות שכן זאת תכלית התוכנית". 

 

לקריאת הכתבה באתר הארץ לחצו כאן

שתפו
Please reload