נלחמים למען דיור ציבורי לאמהות חד הוריות ומצליחים – על כשל בירוקרטי והצלחה משפטית

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

נלחמים למען דיור ציבורי לאמהות חד הוריות ומצליחים – על כשל בירוקרטי והצלחה משפטית

10/11/2017

אחד מהכשלים הבירוקרטים המקוממים ביותר בתחום הדיור הציבורי נוגע ליחס שבו נוקטים המוסד לביטוח לאומי, שירות התעסוקה ומשרד השיכון כלפי אמהות חד הוריות (הורות עצמאיות) אשר נמצאות במסלול מזונות של הביטוח הלאומי.

 

מדובר בלא יותר מאטימות וכהות חושים של פקידים שבמקום לייצר פתרון למבחן התעסוקה הנדרש למי שמבקשת לממש את זכותה לדיור ציבורי בעודה מקבלת את מזונות הילדים וזאת כאשר כל מה שנדרש הוא פקיד או שניים שיבצעו מבחן זה בלי לחייב את האם החד הוריות להתייצב באופן קבוע בשירות התעסוקה. אנחנו מתמודדים עם הסוגייה הזו כבר מספר שנים הן בבתי

 

המשפט והן בפעילות מול משרדי הממשלה הרלוונטים והתוצאות שהשגנו עד כה הינן חלקיות אך מעודדות במקצת, כבר לפני מספר שנים קבע בית המשפט, בתגובה לעתירה שהוגשה על ידי המחלקה המשפטית של "ידיד" כי אם חד הורית העומדת בקריטריונים לדיור ציבורי תוכל לעבור ממסלול מזונות למסלול הבטחת הכנסה במוסד לביטוח לאומי (דבר שעד אז נמנע ממנה) ובמקביל אנו פועלים יחד עם אנשי משרד השיכון לחייב את שירות התעסוקה והביטוח הלאומי למצוא פתרון לבעיית מבחן התעסוקה.

 

אך בינתיים אנחנו לא ממתינים ומייצגים אמהות רבות בדרישה להעניק להם זכאות לדיור ציבורי. כך היה גם במקרה של אולגה (שם בדוי), אם חד הורית בת 51, ל-9 ילדים, מהם חמישה מתחת לגיל 21 והקטן ביותר בן 8 בלבד. אולגה התגרשה מבעלה בשנת 2015, הוא ברח מהארץ ולא שילם מזונות וכך היא מצאה את עצמה לפתע ללא מקור הכנסה ועם פיות רבים להאכיל. אולגה,ללא כל ניסיון תעסוקתי, וכשהעברית לא שגורה בפיה ומצאה את עצמה מדרדרת יחד עם ילדיה לתהומות של עוני ומצוקה כלכלית קשה.

 

לפני למעלה משנה הגיעה אולגה למרכז "ידיד" ברמת גן ואיזור גוש דן כשהכנסתה עומדת על 4,700 ש"ח בלבד המורכבים בעיקר מקצבת מזונות של הביטוח הלאומי. עו"ד נירה שלו מהמחלקה המשפטית (בתמונה) הגישה בקשה לדיור ציבורי ונדחתה, אך משרד השיכון הסכים להעמיד לה סיוע בשכר דירה מוגדל וזמני בגובה של 3,100 ש"ח.

 

לפני מספר חודשים תם הסיוע המוגדל ואולגה בסיוע עו"ד שלו הגישו בקשה מחודשת לדיור ציבורי או לחילופין סיוע מוגדל בשכר דירה. אתמול, נתבשרנו כי הועדה העליונה במשרד השיכון החליטה שלמרות שאולגה מקבלת קצבת מזונות ולא קצבת הבטחת הכנסה היא אושרה כזכאית לדירת 4 חדרים בדיור הציבורי בתל אביב! כן כן. בתל אביב. עוד קבעה הועדה כי עד שתמצא לאולגה דירה מתאימה היא תקבל סיוע בשכר דירה בסכום של 3,900 ש"ח לחודש.

 

ולסיום נצטט ממכתבה של עו"ד נירה שלו למשרד השיכון לאמור " ההחלטה שלא להכיר בזכאותה של הפונה לדיור ציבורי מובילה לאפליה פסולה של הפונה אשר מתקיימת ומכלכלת את ילדיה מקצבת מזונות ומשכורת זעומה בלבד, ומותירה אותה הלכה למעשה  בלא דיור ציבורי ובלא כל פיתרון / תמיכה ריאליים מהמדינה לצורך קורת גג עבורה ועבור ילדיה."

 

"מדובר בהחלטה בלתי סבירה באופן קיצוני בנסיבות העניין ומובילה לפגיעה קשה בזכויות הפונה וילדיה לקורת גג ולקיום בכבוד. מדובר באם עצמאית שמתקיימת ומפרנסת 5 ילדים מקצבת מזונות ומשכורת זעומה; באישה שעושה את מירב המאמצים על מנת לצאת ולעבוד ועדיין נאלצת להסתמך על קצבאות; באישה שהייתה נתונה במערכת יחסים אלימה ושליטה כלכלית וכיום מתמודדת עם חובות אדירים שהותיר אחריו הגרוש שלה - על הוועדה הציבורית להפעיל שיקול דעת סביר, ליתן משקל לנסיבות החריגות ולאשר את הבקשה לדיור ציבורי.

 

ואנחנו נמשיך ונלחם בכשל בירוקרטי זה בין אם יהיה זה בבתי המשפט, בבית המחוקקים או פשוט בהמשך נסיונות השכנוע של פקידי הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה ומשרד הבינוי והשיכון כדי שיבינו שאין כל דרך מלבד ביצוע מבחן תעסוקה חד פעמי לכל אם חד הורית הנמצאת במסלול מזונות ילדים של הביטוח הלאומי והמבקשת לממש את זכותה וזכות ילדיה לדיור ציבורי.

שתפו
Please reload