המאבק הבלתי מתפשר למען מחוסרי הבית מביא להצלחות

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

המאבק הבלתי מתפשר למען מחוסרי הבית מביא להצלחות

15/02/2018

הנהלים, חסר דירה הוא מי שלא הייתה בבעלותו דירה או חלק מדירה בעשר השנים האחרונות. מדובר בתנאי סף גורף ששולל אוטומטית זכאות לקבל סיוע כלשהו ממשרד הבינוי והשיכון. זה מוביל למצבים קשים בהם נשללת מאנשים הזכות לסיוע רק בגלל בעלות "על הנייר" בלבד שאין לה כל משמעות על מצבו הכלכלי הקשה של המבקש.

לא סתם שמדובר בתנאי סף בלתי הגיוני הוא גם פשוט לא שוויוני. כי למשל המושג "חסר דירה" רלוונטי גם לצורך קבלת זכאות בהגרלה של "מחיר למשתכן", רק ששם נקבע שחסר דירה הוא מי שלא היתה בבעלותו דירה רק 6 שנים לפני המועד שבו הוא מבקש להצטרף להגרלה. שוויוני? ממש לא.

גם במשרד השיכון חושבים שמדובר באפלייה. אבל במשרד האוצר, כמו שבדרך כלל בנושאים האלה חושבים הפוך. הם גם הצליחו לרתום לעזרתם את משרד המשפטים שבתחילה הסכים עם השיכון ולאחר מכן התהפך.

 

אז אנחנו ממשיכים לערער ולעתור. ולהאבק עד שבסוף יפול האסימון במקום הנכון והכל ישתנה לטובה. ובינתיים מחייכים מידי פעם עם הצלחות כמו אלו שאנחנו רוצים לספר לכם הפעם, ממש לפני שסוף השבוע מגיע. כדי שגם אתם תחייכו. הפעם שני סיפורי הצלחה עליהם "אחראית" עו"ד רבקה היינמן מהמחלקה המשפטית של "ידיד". (בתמונה)

 

במקרה הראשון מדובר באריאלה ויהוידע (שם בדוי) שהגיעו למרכז הזכויות "רמת גן וגוש דן".  השניים הורים לשישה ילדים שמתקיימים מקצבת נכות איבדו את זכאותם לדיור ציבורי עקב ירושה שקיבלה אריאלה. ירושה השווה לשישית מנכס בראש העין. מה שבמשרד השיכון ובממשלה כולה נהוג לכנות "נכס רעיוני", דהיינו, זה בכלל לא חשוב עם הנכס מניב הכנסה כל שהיא או שמדובר בעצם בקרקע חקלאית ללא שימוש – עצם העובדה התאורטית שניתן אולי מתי שהוא למכור או להשכיר את הנכס מהווה "הכנסה רעיונית" המחושבת כהכנסה שהתקבלה בפועל. מטורף? גם אנחנו חושבים כך.

 

בעקבות עתירה שהגישה עו"ד היינמן הוחזרה הבקשה לדיור ציבורי לוועדה שתיקנה את החלטתה ואישרה את זכאות המשפחה. עם זאת, הוועדה לא אישרה את בקשתנו להשיב לפונים הפרשי סיוע מוגדל בשכ"ד בתקופה בה שללו מהם את הזכאות שלא כדין. עו"ד רבקה הינמן לא ויתרה, הגישה בקשה לעיון נוסף, ובסוף הפונים קיבלו את מלוא ההפרשים שמגיעים להם ללא צורך בפנייה נוספת לבית המשפט. ועתה הם ממתינים לדיור מתאים שיתפנה תוך שהם מקבלים סיוע ריאלי לשכר דירה.

 

המקרה השני שסיפרה לנו עליו עו"ד היינמן הוא סיפורה של אלוירה, תושבת העיר נתניה, המתקיימת מקצבת זקנה והשלמת הכנסה. בשל מצוקה כלכלית, היא נאלצה למכור דירה שהייתה בבעלותה לפני כתשע שנים.

 

עברו תשע שנים ולאחר שנאלצה לשלם את רוב הכספים שנשארו מדירתה להחזרי חובות, שכר דירה בשוק חופשי והוצאות מחיה, היא נשארה ללא חסכונות או נכסים.

 

המצב הכלכלי שלה לא שכנע את משרד השיכון והוא דחה את בקשתה לסיוע בשכר דירה. עו"ד הינמן הגישה ערעור לוועדה הציבורית, וטענה שבנסיבות העניין מדובר בהחלטה בלתי סבירה באופן קיצוני שמתעלמת מהעובדות הרלבנטיות ומהתוצאה הקשה. הוועדה הציבורית קיבלה את הערעור, ואישרה את זכאותה של הפונה לסיוע בשכר דירה.    

 

ואנחנו נמשיך. כי זה מה שאנחנו יודעים לעשות.

 

שתפו
Please reload