“המשפטון“

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

"המשפטון"

24/02/2018

  "המשפטון" - עדכון חודשי בענייני משפט חברתי וקהילתי, המחלקה המשפטית, עמותת "ידיד" 

 

שלום וברוכים הבאים למשפטון פברואר 2018!

מה בתפריט?

  • חדשות משפטיות, טיפים משפטיים ואחרים בתחומי הטיפול של העמותה (לשמור וליידע את המתנדבים...)

  • עדכונים על תיקים בטיפולנו – דוגמאות לתיקים שמטופלים על ידי המחלקה המשפטית, כדי שתוכלו להעביר אלינו פונים עם מקרים דומים וכדי שנוכל ללמוד מהנסיון המשותף שלנו.

שלכם באהבה,

המחלקה המשפטית                     

                       

חדשות וטיפים משפטיים שימושיים או – לגזור ולתלות

 

דיור ציבורי לאמהות עצמאיות שמקבלות קצבת מזונות

קיבלנו מספר פניות מהמרכזים בסוגיה הזאת, אז הנה הסבר קצר לגבי מצב הדברים היום:

כידוע, אמהות עצמאיות שלהן שלושה ילדים ומתקיימות מדמי מזונות של המוסד לביטוח לאומי אינן זכאיות לדיור ציבורי. לעומת זאת, אמהות עצמאיות שלהן שלושה ילדים ומתקיימות מהבטחת הכנסה יהיו זכאיות לדיור ציבורי. לפני מספר שנים, בעקבות עתירה שהגשנו, השגנו שינוי שאיפשר לעבור בין קצבת מזונות להבטחת הכנסה, ואז תהיה זכאות לדיור ציבורי בכפוף לתנאים. אבל, מי שלא רוצה לוותר על מזונות ולעבור לה"ה, לא תהיה זכאית לדיור ציבורי.

בנושא הזה הגשנו ערעור לבית המשפט העליון, שלצערנו נדחה. בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה שיש שוני בין שתי הקבוצות ולא מדובר באפליה. הסיוע המשפטי הגיש גם כן עתירה בנושא הזה לבית המשפט בת"א, וכרגע ממתינים להחלטה (נעדכן שתתקבל החלטה). אז מה כל זה אומר עבור הפונות שלנו, מה האפשרויות כיום ?

  • מי שרוצה יכולה לוותר על קצבת מזונות ולעבור למסלול של ה"ה. לפי הוראת שעה של משרד הבינוי והשיכון, מי שהתקיימה ברצף מה"ה, א"כ מזונות וא"כ שוב ה"ה במשך 24 חודשים (12 חודשים אם מדובר בהשלמת הכנסה), תהיה זכאית לדיור ציבורי. במקרה שמדובר במישהי שעברה לקבל ה"ה במקום מזונות ולא קיבלה לפני כן ה"ה, הבקשה שלה לדיור ציבורי תידון בוועדת חריגים (אם יש לכם מקרים כאלו, תעדכנו אותנו). 

  • מי שלא רוצה לעבור לה"ה, יכולה להגיש בקשה לוועדת חריגים ולטעון, כי בנסיבות המקרה הספציפיות שלה, ראוי לאשר לה זכאות לדיור ציבורי בלי לאלצה לעבור למסלול של ה"ה. שווה לנסות, בעיקר אם אפשר להראות שהמבקשת ממצה כושר השתכרות. לאחרונה, ועדת חריגים אישרה בקשה כזאת שהגשנו עבור אם עצמאית לתשעה ילדים שעובדת ומקבלת השלמת מזונות נמוכה (גם על מקרים כאלו נשמח לשמוע). 

  • אופציה נוספת עבור מי שלא רוצה לעבור ממסלול מזונות למסלול ה"ה, היא להסתפק בסיוע בשכר דירה. בשנתיים האחרונות, בעקבות תוספת לתקציב חריגים שקיבל משרד הבינוי והשיכון, ניתנה כחריג לכללים ולתקופה זמנית, תוספת סיוע לאמהות עצמאיות לשלושה ילדים שמתקיימות ממזונות במשך 24 חודשים והגישו בקשה להגדלת סיוע או לדיור ציבורי. לאחרונה, עודכנו שהתוספת הזו קוצצה בחצי, היא נעה בין 600 ל- 750 ₪, והיא עדיין ניתנת כחריג לכלל ולתקופה זמנית

 

נוהל בנק ישראל – הליכי גביית חובות

בתחילת החודש נכנסו לתוקף הוראות חדשות של בנק ישראל בנושא הליכי גביית חובות על ידי בנקים וחברות אשראי (הוראת ניהול בנקאי תקין מס' 450 ) . ההוראות האלו נועדו להגביר את ההוגנות והשקיפות כלפי הלקוח, והן כוללות הוראות חשובות מאוד לפונים שלנו, לרבות: הקמת פונקציות לטיפול בגביית חובות בתוך הבנק; מסירת מידע ללקוח; הנחיות לגבי הודעות ומכתבי התראה ועוד.

 

זה צעד ענק וחשוב אבל... יש נושאים מהותיים שהושמטו (כמו גובה ריבית פיגורים) ויש לנו הערות והצעות שלא הוטמעו בנוסח הזה אבל נמשיך לנסות לקדם. מעבר לכך, הבעיה העיקרית היא באכיפה – החשש הגדול הוא שהתכלית המאוד יפה של ההנחיה תישאר ברמת הכותרות בלבד ולא תיושם. כאן אתן ואנחנו נכנסות לתמונה –  חשוב מאוד שנכיר את ההנחיות ונעשה בהן שימוש. אם אתן נתקלות במקרים של בנקים או עו"ד שמייצגים בנקים ומפרים את ההוראות, אנו ממליצות להגיש תלונות ליחידה לפניות הציבור בבנק ישראל ומבקשות שתעדכנו אותנו ותשלחו לנו עותק של התלונה . 

 

בדיון בכנסת שהשתתפנו בו, נציגת בנק ישראל אמרה שהבנקים פועלים לפי ההנחיות, ולראיה לא מוגשות תלונות. אנחנו יודעות שזה לא המצב, ונשמח להתחיל להעביר תלונות ולדרוש אכיפה של הנחיות.  נשמח שתעדכנו אותנו גם על מקרים בהם בנקים מפרים הוראות נוספות של בנק ישראל, לדוג': בנקים שמסרבים לפתוח חשבון עו"ש או בנקים שמסרבים לתת ללקוחות כרטיס דביט לחיוב מיידי (הוראת ניהול בנקאי תקין מס' 422 ).

 

הסכום המותר בעיקול מהכנסה שנמוכה מגובה הבטחת הכנסה – החלטה חיובית (גם אם לא מחייבת עדיין)

בנובמבר 2017 ניתנה החלטה על ידי רשם הוצל"פ בקריות (בתיק 13-03773-07-5 ) שקובעת באמצעות פרשנות משפטית יפייפיה כי אם גובה השכר נמוך מגובה הבטחת הכנסה, אז אסור לעקל מהשכר . בעמותת ידיד אנחנו נתקלים בחייבים שהוטל עיקול על המשכורת שלהם בהוצאה לפועל. כאשר מדובר במשכורת נמוכות מאוד, אז לפי חוק הגנת השכר מותר לעקל עד 20% מהמשכורות.

 

לאחרונה, ייתכן שחל שינוי (עדיין לא מחייב) – רשם הוצאה לפועל קיבל טענה של מעסיק שסירב להעביר חלק ממשכורת של עובד שהשתכר 4,000 ₪ בחודש, וקבע שהחוק אוסר לעקל ממשכורת אם היא נמוכה מהבטחת הכנסה. זאת, על בסיס הערך של הגנה על רמת חיים בסיסית, חובת המדינה לספק רשת ביטחון למעוטי יכולת וחשיבות במתן תמריץ לעבוד. כן ירבו מעסיקים ורשמים כאלו.

 

עדכונים וסיפורי הצלחה  – איזה תיקים כדאי להעביר למחלקה המשפטית?  

פונים ממרכז אשדוד - הסדרת חובות

בני זוג בגיל 50+ הגיעו למרכז באשדוד עם חובות של כ- 133,000 ₪ בהוצאה לפועל. למעלה מעשר שנים שהם חייבים מוגבלים באמצעים בהוצאה לפועל, מתמודדים עם הגבלות שונות ומשלמים תשלומים נמוכים שלא מכסים אפילו את הריבית שמתווספת לחובות. יש להם בית ומשכנתא, ובגלל זה הם לא מתאימים להפטר בהוצאה לפועל וחוששים לפנות להליך של פשיטת רגל. 

הם הסבירו שהחוב העיקרי (כ- 95,000 ₪) הוא בגלל הלוואה שלקחו מחברת אשראי ולא הצליחו להחזיר. לטענתם, הערבים שלהם הגיעו להסכם עם החברה ושילמו כבר 30,000 ₪ לפני כעשר שנים. בדיקה בתיק העלתה שלא עודכן סכום כזה מעולם.

 

פנינו לחברה בטענה שלא עדכנו את התשלום, בניגוד לחובה החלה עליהם, וביקשנו לסגור את התיק. הגענו לפשרה, לפיה הבת של הפונים שילמה 8,000 ₪ ונסגר התיק. במקביל לטיפול המשפטי, יחד עם לירז, רכזת פניות במרכז אשדוד, בנינו תוכנית להסדרת יתרת החובות, ובליווי וסיוע מקצועי של לירז הם הצליחו לסגור את כל החובות שנותרו למעט תיק אחד עם חוב נמוך שיסגרו בקרוב.

 

פונה ממרכז רמת גן – הגדרת חסר דירה

הורים לשישה ילדים שמתקיימים מקצבת נכות, הגיעו למרכז רמת גן אחרי שמשרד הבינוי שלל את הזכאות שלהם לדיור ציבורי וכתוצאה מכך לא רק שהוציאו אותם מרשימת הממתינים, אלא ששללו מהם סיוע מוגדל בשכ"ד. הטענה: האישה ירשה 1/6 מנכס.

 

כמו שכבר הסברנו למעלה, לפי הנהלים, כל בעלות בחלק מנכס שוללת אוטומטית אפשרות לקבל סיוע ממשב"ש. לא עזרו ההסברים שלהם שאין לה שום רווח כספי מהירושה וגם לא יכול להיות. הגשנו עתירה, בעקבותיה הוחזר המקרה לדיון נוסף בוועדה. הגשנו שוב בקשה מנומקת שנתמכת בחוות דעת של שמאי, והפעם אישרו את הבקשה. אלא שאז הסתבר שלא מוכנים להשיב להם את הסיוע המוגדל שנשלל מהם כל התקופה. אז פנינו שוב והתעקשנו, ובסוף – גם את זה אישרו.

 

אמנם לא שינו עדיין את ההגדרה בנוהל, אבל למשפחה הזאת הצלחנו לסייע ואם נביא עוד מקרים אולי נצליח לתקן את ההגדרה בנוהל

------------------------

רוצים לדעת עוד? מעוניינים להתנדב? גם לתרום זו אופציה טובה.  התקשרו לקו החם שלנו 1-700-500-313 

 

 

שתפו
Please reload