למה תיק הוניגמן חייב להישאר בנצרת?

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

למה תיק הוניגמן חייב להישאר בנצרת?

לא ראוי לאפשר לעורכי דין, המייצגים בעלי הון וחברות ענק ,להעביר דיונים מבית משפט אחד למשנהו רק משום הנוחות וההיכרות הרבה שיש להם עם שופטים ואנשי מינהלה של בתי המשפט באזור מגוריהם

 

 

עורכי הדין של בנק מזרחי טפחות, בגיבוי נושים נוספים ונציגת הכנ"ר, מבקשים להעביר את הדיון בבקשת הקפאת ההליכים המשפטיים של חברת הוניגמן מבית המשפט בנצרת אל זה שבתל אביב. לבית המשפט אין סמכות מקומית לדון בתיק, הם טוענים, כפי שפורסם ב-TheMarker.

 

האמנם מדובר רק בענייני סמכות מקומית או שאולי מדובר בטענות של נוחות, של קשרים, של חיבורים נסתרים הקיימים במיוחד במדינת תל אביב וסביבתה? מי שקורא בין השורות את בקשתם של עורכי הדין והנושים יכול להניח שהיא קובעת בעצם שבית המשפט בנצרת אינו מסוגל לדון בטענות כבדות המשקל, ככל הנראה בשל הטייתו כיוון שהוא נמצא בפריפריה. זו דרכם של עורכי הדין המפולפלים לקדם את עסקיהם של לקוחותיהם בצורה שקודם כל תקבע כי הם ינוהלו בזירה המוכרת להם - במגרש הבית.

 

אני מתפלא על כונסת הנכסים הרשמית על תמיכתה בבקשה באשר במשך שנים ניצלו עורכי הדין העוסקים בהוצאה לפועל וגביית חובות את האפשרות לפתוח תיקי חייבים באילת, למשל, גם אם החייב, לכאורה, מתגורר בעפולה וזאת מתוך ידיעה שאין ברשותו את המשאבים והיכולות להתגונן בפני הליכים המתקיימים מאות קילומטרים מביתו.

 

שאלת העברת הדיונים של חברת הוניגמן לבית המשפט בתל אביב אינה שאלה משפטית ואסור שהיא תהיה כזו. בית המשפט בנצרת הינו בית משפט מקצועי לעילא ולעילא ובהעברת הדיונים למדינת תל אביב מועבר מסר חמור שאינו קשור רק לתיק הוניגמן אלא לצורת ההתנהלות של מערכת המשפט הישראלית בכלל.

 

כאמור, לא מדובר בשאלה של פרוצדורה משפטית כלל ועיקר. מדובר בשאלה של צדק חברתי, בשאלה האם יכולים עורכי דין המייצגים בעלי הון וחברות ענק לדרוש ולקבל העברת דיונים מבית משפט אחד למשנהו רק משום הנוחות וההיכרות הרבה שיש להם עם שופטים ואנשי מינהלה של בתי המשפט באזור מגוריהם.

 

האם באמת מישהו חושב שנושה המתגורר בעפולה והמבקש לתבוע חברה הרשומה בתל אביב יוכל להגיש בקשה להעביר את הדיון לבית המשפט בעירו? הדרך מתל אביב לעפולה ארוכה מסתבר הרבה יותר מהדרך מנצרת לתל אביב.

------------------

הכותב הוא סמנכ"ל עמותת "ידיד" העוסקת בעריכת דין קהילתית והגברת הנגישות למערכת המשפט

 

שתפו
Please reload