לפעמים הצלחות קטנות הן המרגשות ביותר

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

לפעמים הצלחות קטנות הן המרגשות ביותר

26/02/2018

לפני כשנתיים פנתה ל"ידיד" תושבת איזור המרכז וביקשה עזרה בקבלת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) עבור בעלה. לכאורה בקשה פשוטה עד שהתברר שהבעל שהיה זכאי למענק נפטר כמה ימים לפני שהספיק להגיש את הבקשה לקבלת המענק.  חשבנו שמדובר בפעולה פשוטה לתיקון. אמרנו לעצמנו שאם מס הכנסה גובה כסף מירושות של אזרחים שנפטרו לפני שהספיקו לשלם את חובם לרשות המיסים אז הוא בוודאי יעשה גם הפוך. ישלם את מענק העבודה למשפחות עובדים שנפטרו בעיקר כשמדובר על זכות לקבל מענק עבור עבודה שכבר בוצעה ואשר סביר להניח שמשפחת העובד באמת זקוקה לכסף פשוט בשביל להתקיים.

 

פנינו לרשות המיסים. שם לצערנו ענו לנו בשלילה. "החוק אינו מאפשר תשלום לעובד שנפטר אם לא הגיש בפועל את הבקשה למענק", הם אמרו "חייבים לשנות את החוק". אז החלטנו לשנות. בתוך זמן קצר נכתבה הצעת החוק ונמצא חבר הכנסת שהסכים לקדם אותה. ח"כ מיקי לוי (יש עתיד).  וכמו כל שינוי, הוא לוקח זמן. ועכשיו הגיע הזמן של התיקון הקטן שלנו לחוק מענק עבודה. 

 

ועדת השרים אישרה אתמול את הצעת החוק של ח״כ לוי, למתן מענק עבודה ליורשי נפטר. על פי ההצעה אם נפטר עובד (שכיר או עצמאי) וערב פטירתו היה זכאי למענק על-פי החוק – יורשו יהיה זכאי לתשלום המענק. הצעת החוק תעלה להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב.

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר לאחר אישור ההצעה כי "אני מברך על אישור ההצעה. מדובר בתיקון עוול בעל משמעות מיוחדת שמחזיר למשפחתו של עובד שנפטר כסף שהיה זכאי לו כדין ושעבורו עבד קשה במהלך שנתו האחרונה. צריך להבין שמדובר באנשים החלשים בחברה שמשתכרים את השכר הנמוך במשק. מלכתחילה לא היו כל סיבה או הגיון להבחנה שיצרה רשות המיסים בין כספים שחייבים לה יורשיו של נפטר ואותם היא גובה לאלו אשר היה זכאי להם הנפטר ממנה ואשר אותם היא משאירה בקופתה. הצעת החוק תשים סוף לאבסורד ותיצור דין אחיד ביחס של המדינה לנפטר וליורשיו. אני מודה אישית לעמותת ידיד ולחברי רן מלמד שהביאו את הנושא לידיעתי ועזרו לגבש את הצעת החוק״.

 

ואנחנו ממשיכים. בקרוב נגיש תיקון נוסף לחוק מענק עבודה ולפיו יושווה הסכום ההתחלתי לקבלת המענק לאנשים עם מוגבלויות לזו של האמהות החד הוריות כתמריץ אמיתי לשילוב בעבודה.

וזה גם המקום להודות לאנשי רשות המיסים שבאמת רואים בחלוקת מענקי העבודה שליחות אמיתית והם עושים כל מה שהם יכולים כדי לצמצם את הבירוקרטיה ולאפשר לכל עובד זכאי לקבל את המגיע לו.

 

וכך מובילים שינוי.

 

 

 

שתפו
Please reload