משרד השיכון דחה סיוע למשפחה בת שבע נפשות שתאבד את ביתה

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

משרד השיכון דחה סיוע למשפחה בת שבע נפשות שתאבד את ביתה

 

שני הורי המשפחה חולים ולא יכולים לפרנס את חמשת ילדיהם, והוצא להם צו פינוי שמועדו השבוע. המשרד קבע שבני הזוג לא עומדים בקריטריונים לסיוע כיוון שמכרו דירה לפני שבע שנים

 

משרד השיכון דחה את בקשתה של משפחה בת שבע נפשות לסיוע בשכר דירה או לדיור ציבורי, וכתוצאה מכך בני המשפחה צפויים לאבד את ביתם. שני הורי המשפחה חולים ואינם מסוגלים לפרנס את חמשת ילדיהם, והוצא להם צו פינוי מדירתם, שמועדו השבוע. המשרד קבע בפברואר כי בני הזוג לא עומדים בקריטריונים לסיוע כיוון שמכרו דירה לפני שבע שנים.

 

אב המשפחה מוכר כבעל 100% אי כושר עבודה מהמוסד לביטוח לאומי והאם מתאוששת בימים אלו מאירוע מוחי וסובלת מבעיות רפואיות ונפשיות קשות. כיוון שמכרו לפני שבע שנים דירה שהיתה בבעלותם כדי לכסות את חובותיהם והאם ירשה חמישית מהדירה של הוריה שמתו, הם אינם זכאים לדיור ציבורי מאחר שמשרד השיכון קובע שזכאים רק מי שלא היו ברשותם דירה בעשור האחרון.

 

לאחר הדחייה ממשרד השיכון פנתה המשפחה לוועדת חריגים באמצעות עמותת "ידיד". הוועדה אישררה את ההחלטה הקודמת וקבעה כי לא ניתן לערער על ההחלטה במשך שנה. בעתירה מנהלית שהגישו שבוע שעבר עו"ד נירה שלו, מנהלת המחלקה המשפטית ב"ידיד" ועו"ד זהבית קורבר לבית המשפט המחוזי מרכז־לוד, הן ביקשו לדון בדחיפות בבקשה להעניק למשפחה זכאות לדיור ציבורי.

 

בעתירה הן מציינות כי התמורה שקיבלה המשפחה על הדירה שנמכרה שימשה לכיסוי חובות, וכי אין לה שום אפשרות להפיק הכנסה מחמישית הדירה שקיבלה האם בירושה, זאת מאחר שגרים בה שני אחיה המוכרים כנכים ב–100%. "בנסיבות אלו", נכתב, "דחיית בקשתם בשל 'זכויות בדירה' — מנותקת מהמציאות, עומדת בניגוד לתכלית הנהלים ומובילה לפגיעה קשה בזכות לדיור ולקיום בכבוד". עוד נכתב: "נגד הפונים יש צו פינוי מיד בתום חג הפסח, אין להם פתרון דיור, והם זקוקים בדחיפות לסיוע מהמשיב על מנת שיוכלו להעמיד קורת גג להם ולילדיהם".

 

האב פוטר מעבודתו בעקבות תאונה שעבר ב–2005, אירוע שהוביל לקשיים כלכליים ונפשיים ולמשבר במערכת היחסים בין בני הזוג. הם נקלעו לחובות לנושים שונים, בהם חוב משכנתא, שהובילו למכירת דירתם בשנת 2011. עם הכסף שקיבלו תמורת הדירה הסדירו את חובותיהם, שילמו לעורכי דין וכיסו את שכר הדירה בשבע השנים שעברו מאז. כיום, חסכונותיהם יבשו ואין להם בני משפחה שיכולים לסייע להם. הכנסותיהם היחידות הן קצבת נכות בסך 5,403 שקלים לחודש של האב וקצבת ילדים בסך 452 שקלים לחודש. כמו כן, הם מקבלים 1098 שקלים חודשיים קצבת ילד נכה כיוון שבנם בן ה–11 סובל מחרדות ומוכר כנכה בשיעור 100%.

 

מהסיפור עולה סוגיה הנוגעת למשפחות רבות: בעוד שעל מנת לקבוע זכאות לדיור ציבורי משרד השיכון מכיר כ"חסר דירה" אדם שלא היתה בבעלותו דירה במשך עשור, בקביעת תנאי הזכאות לתוכנית מחיר למשתכן, אף היא של משרד השיכון, "חסר דירה" הוא מי שלא היתה בבעלותו דירה במשך שש שנים. אם כל יחידות משרד השיכון היו פועלות לפי אותם קריטריונים, המשפחה היתה זכאית לדיור ציבורי. עורכות הדין קורבר ושלו הצהירו כי השוני בין ההגדרות מפלה את זכאי הדיור הציבורי, שמהווים את החלשים ביותר בחברה הישראלית. לאור זאת הן מבקשות כי בית המשפט יאפשר להגדיר את המשפחה כחסרת דיור בהתאם לתוכנית מחיר למשתכן, כלומר — מי שלא היתה בבעלותו דירה במשך שש שנים.

 

ל"הארץ" נודע כי משרד השיכון מכיר בבעיה בנהלים הקיימים, ונמצא בדיונים עם האוצר כדי להשוות את הקריטריונים ל"חסרי דירה". מהמשרד נמסר: "משרד הבינוי והשיכון ביקש להקל את הקריטריון הקיים ולהעניק זכאות לדיור ציבורי לחסרי דירה, אף שמכרו את דירתם בשש השנים האחרונות, בדומה לקריטריון הנהוג בתוכנית מחיר למשתכן, לטובת משפחת זו ומשפחות נוספות".

 

לקריאת הידיעה באתר הארץ לחצו כאן

שתפו
Please reload