איפה הכסף? שישה מיליארד שקל ממתינים לציבור בהקדשים ציבוריים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

איפה הכסף? שישה מיליארד שקל ממתינים לציבור בהקדשים ציבוריים

משרד המשפטים מפקח על כ-3,200 נכסים לטובת הציבור שמיועדים לסייע כלכלית לארגונים ויחידים שעומדים בקריטריונים. בעקבות בקשת חופש מידע שהגישה עמותת "ידיד" נחשפה רשימת ההקדשים, אך ללא פירוט הסכומים - שמהם עשוי הציבור ליהנות

 

שישה מיליארד שקל מוחזקים בהקדשים של ארגונים חברתיים ומחכים לחלוקה לציבור - כך עולה מבקשה שהוגשה למשרד המשפטים על ידי עמותת "ידיד" והתנועה לחופש המידע. בעקבות הבקשה נחשפה הרשימה המלאה שמונה 3,216 הקדשים ועמותות, אך הסכומים שעומדים לכל הקדש אינם שקופים לציבור כדי שיוכל ליהנות מהם.

הקדש ציבורי הוא נאמנות שבמסגרתה בעל נכס מקדיש או מייעד נכס לטובת מטרה ציבורית מסוימת שתקוים על ידי נאמן. במצב רגיל הנכס או הכנסותיו אמורים לשמש למטרה הציבורית לאורך שנים רבות, גם לאחר מות המקדיש. במשרד המשפטים מבהירים כי כלל ההקדשים שנמצאים תחתיו "הרשומים בפנקס ההקדשות הציבוריים, מחזיקים קרנות כספיות בשווי כולל של כשישה מיליארד שקל. בנוסף, מחזיקים ההקדשים הציבוריים יותר מאלף נכסי נדל"ן ברחבי הארץ".

 

רשימת הכספים שנחשפה בוואלה! NEWS מיועדת לגופים התנדבותיים ויחידים שעונים על קריטריונים לחלוקת כספים כפי שנקבעו בעת הקמת ההקדש. אולם, רוב הכספים אינם מחולקים.

סמנכ"ל עמותת "ידיד" וחבר הוועד המנהל של התנועה לחופש המידע, רן מלמד, פנה לקבלת פירוט ההקדשים, מטרותיהם וכמובן הסכומים הזמינים בכל הקדש. לתדהמתו גילה מלמד כי הנושא לא זוכה ליחס ראוי מהמדינה, שאמורה לפקח על ההקדשים. לדבריו של מלמד, הנתונים חשובים ביותר לכל ארגון מגזר שלישי שיוכל עכשיו לפנות ולבקש תמיכות לפי הרשימה הקיימת.

ממשרד המשפטים נמסר: "אין מידע דיגיטלי של חלוקת כספים בפועל בהקדשות. המידע קיים בתיקי ההקדש כדוחות סרוקים ובחלק מהמקרים יש גם את הרשימות של מקבלי התמיכות".

 

לאחר פניות נוספות של מלמד למשרד המשפטים כולל למנכ"לית המשרד אמי פלמור, התקבל קובץ ובו רשימת ההקדשים המלאה שכוללת גם את מטרותיו של כל הקדש. פירוט זה יאפשר לכל אדם או ארגון לבצע חיפוש ראשוני כדי לאתר הקדשים שמטרותיהם חופפות לפעילותו או צרכיו. יחד עם זאת, ברשימה עצמה מופיעים 3,216 הקדשים אך הסכומים שעומדים לרשות כל הקדש מסוכמים לידי סכום כולל של שישה מיליארד שקל והם אינם מפולחים, מפורטים או שקופים לציבור.

בתנועה לחופש המידע תהו מתי יתקדמו ברשם ההקדשים ויצליחו לחשב גם את אופן חלוקת הכספים בסכום של שישה מיליארד שקל. לטענתם, יש לנהל את ההקדשים באופן שקוף ונגיש יותר, בעיקר למי שזכאי להשתמש בכספים לתועלת הציבור.

 

לקריאת הידיעה באתר וואלה לחצו כאן

שתפו
Please reload