היועץ המשפטי לממשלה פוגע בזכות הבסיסית של המוחלשים ביותר לקורת גג ראוייה.

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

היועץ המשפטי לממשלה פוגע בזכות הבסיסית של המוחלשים ביותר לקורת גג ראוייה.

10/05/2018

מזה זמן רב שבעמותת "ידיד" נאבקים נגד החלטות שרירותיות למדי של משרד הבינוי והשיכון לפיהן נמנעת ממשפחות ויחידים הזכות הבסיסית לקבלת סיוע בשכר דירה רק בשל העובדה כי בתקופת עבר היה בבעלותם נכס כל שהוא אשר נמכר ואשר למרות שלא נשארה להם יתרה כספית כל שהיא לא עברו 10 שנים ממועד מכירת הנכס וזאת בניגוד להגדרת חסר דירה בתוכנית "מחיר למשתכן" שם מספיקות 6 שנים בלבד ללא נכס כדי לקבל זכאות להתמודד בהגרלה לרכישת דירה במחיר מוזל.

 

המצחיק, אם אפשר לקרוא לזה כך, במצב הזה הוא שמשרד הבינוי והשיכון חושב כמונו. בכירי המשרד לא מבינים את האפלייה הזו אבל מולם עומד אגף התקציבים באוצר. אין להבין את הנימוקים שלהם אבל בסופו של דבר הביאו את הנושא להחלטת היועץ המשפטי לממשלה שהחליט לתמוך בעמדת משרד האוצר ובכך לפגוע באלפי משפחות הזקוקות לכספי הסיוע בשכר דירה כאויר לנשימה. ואנחנו ממשיכים ונאבקים.

 

היום אנחנו רוצים לספר לכם על מקרה בו הצלחנו לשכנע את משרד השיכון להעניק את הסיוע הכלכך חשוב לבני זוג מאשדוד, עולים ותיקים מחבר המדינות שכמעט ואינם מדברים עברית שלא לדבר על לקרוא ולהבין מכתבים שנשלחים אליהם ובוודאי לא בקיאים בנוהלים שכלל לא הוצגו בפניהם.

 

בני הזוג שמתקיימים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה הגיעו למצב של פת לחם ממש ולאור זאת פנו אלינו בבקשה לסייע להם לקבל דיור ציבורי מוגן או לחילופין סיוע בשכר דירה. מדובר בניצול שואה בן 76, ובאישתו בת ה- 60 המתגוררים בדירה קטנה באשדוד, ומשלמים דמי שכירות בסך 3,600 שח.

 

עו"ד נירה שלו, מנהלת המחלקה המשפטית של "ידיד" (בתמונה) מספרת כי "הבקשות שלהם לסיוע בדיור נדחו מאחר שאב המשפחה מכר דירה בשנת 2011, ובטענה שסילקו משכנתא שלא על פי נוהל פירוק זכאויות. הגשנו בקשה מפורטת והראנו כי כיום כמעט 7 שנים לאחר מכירת הדירה, לא נותר להם כל סכום ממכירת הדירה. לגבי נוהל פירוק זכאויות – הסברנו כי הם לא הכירו את הנוהל ואף אחד לא הציג אותו בפניהם ולא דרש מהם לשלם בהתאם לנוהל בעת שפרע את המשכנתא.

 

בתשובה שהגיעה לאחרונה למרכז "ידיד" באשדוד אשר טיפל במקרה נכתב כי "הוועדה אישרה להכליל את בני הזוג ה"חסרי דירה" וכן אישרה סיוע בסך 1,340 ₪ בחודש.

 

מסכמת עו"ד שלו ואומרת כי "עמותת "ידיד" תמשיך ותפעל הן ברמה הפרטנית והן ברמת שינוי המדיניות כדי לבטל את האפלייה בהגדרת חסר דירה וכן על מנת לעגן בחקיקה את נוהל הסיוע בשכר דירה ולהוסיף לו סעיפים אשר יחייבו את משרד השיכון להעמיד סיוע בשכר דירה לכל אזרח שאינו מסוגל לממן בעצמו את דמי השכירות ההולכים וגדלים. עוד אומרת עו"ד שלו כי "ידיד" תציג בקרוב הצעת חוק שתחייב את משרד השיכון לעדכן באופן שוטף את סכומי הסיוע בשכר דירה כך שיתאימו לעליות במחירי השכירות ברחבי הארץ".

שתפו
Please reload