סיפור עם סוף טוב לשבת. אביבה קיבלה בית ותוכל לשקם את בנה הצעיר

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

סיפור עם סוף טוב לשבת. אביבה קיבלה בית ותוכל לשקם את בנה הצעיר

07/06/2018

את אביבה (שם בדוי) הכרתי לראשונה לפני מספר שנים. זה היה ערב סוכות. משפחות הסבו לשולחן החג הכבישים התרוקנו ואני קיבלתי שיחת טלפון ממנהלת מרכז הזכויות שלנו בתל אביב שסיפרה לי על אם חד הורית עם 5 ילדים שהיה בטיפולינו והנמצאת בתחנת הרכבת בנהריה כשהיא מתכוננת לבלות את החג עם ילדיה על הספסלים בתחנה.

 

לידיעת הקוראים, בדרך כלל חלק מהמקרים המורכבים והמסובכים ביותר נוחתים גם על שולחני כסמנכ"ל "ידיד" מתוך מחשבה שבדרך יצירתית ניתן יהיה לפתור את הפלונטרים ולסייע במקום שבו נדמה שיש קשיים גדולים. זהו גם התסכול הגדול שלי שבסופו של תהליך אחרי שהצלחנו לסייע אני תמיד נשאר מתוסכל ושואל את עצמי מה אם אלה שלא הצליחו להגיע אלינו. זו גם הסיבה שמספר הטלפון שלי והמייל פתוחים לכולם. רק תבואו ותבקשו. ואנחנו ננסה לסייע.  

 

נחזור לאביבה. הדבר הראשון שעשינו שנינו הוא להפעיל את כל הקשרים שיכולנו ולמצוא קיבוץ שיסכים לארח את אביבה וילדיה בחול המועד, ממילא בימים האלה אין עם מי לדבר במשרדי הממשלה ואפילו כונני הרווחה לא יכלו לסייע לאישה שמקום מגוריה הרשמי הוא בכלל במרכז הארץ. מצאנו כמובן, כי זה מה שאנחנו ב"ידיד" יודעים לעשות.

 

בתום ימי החג פנינו בדחיפות למשרד השיכון וביקשנו זכאות לדיור ציבורי עבור אביבה שמסיבות שונות לא היתה זכאית לדיור ציבורי באיזור מגוריה במרכז הארץ. לזכותו של המשרד ראוי לציין כי התשובה החיובית היתה מהירה אך הדירה היחידה שהיתה פנוייה באותו הזמן היתה באיזור הגליל התחתון.

 

איריס, מנהלת המרכז שלנו בתל אביב ואנוכי, דיברנו איתה ארוכות. ניסינו להסביר שלפתוח דף חדש במקום שמוכן לקבל את המשפחה בזרועות פתוחות יכול להיות פתרון מצויין בעיקר שכל פתרון אחר היה יכול לגרום לנזק לא פשוט ולהתמוטטות כלכלית לטווח ארוך. אביבה האמיצה הסכימה. איריס הנהדרת שוחחה עם מחלקת החינוך והרווחה ביישוב, היא חיברה את אביבה למערכת התעסוקה העירונית ועל פניו נדמה היה שהמשפחה עומדת להשתקם ולהתחיל בחיים חדשים.

 

עברו שנתיים ושוב הטלפון צלצל, על הקו היתה אביבה. בוכייה. הדף החדש שהחלה בו התמלא בכתמים שחורים. אביבה שלמדה מקצוע ממנו יכלה להתפרנס בכבוד מצאה עבודה. הילדים החלו ללמוד במסגרות החינוכיות ביישוב אבל אז, בשל המצאותה של דירת הדיור הציבורי בשכונת פשע ומצוקה התדרדר אחד הבנים, התחבר אל עבריינים ונתפס על ידי המשטרה. בית המשפט חרץ את דינו למאסר ואביבה התרסקה לחלוטין.

 

איריס, המנהלת שליוותה אותה יחד איתי כבר לא היתה ב"ידיד" ואני הפכתי לכתובת הכמעט יחידה שלה כשהמשימה העליונה היתה לעזוב את דירת הדיור הציבורי ולעבור לעיר אחרת. אביבה שדאגה כלכך לילדיה לא הצליחה אפילו להביא לכך שבנה (הקטין) יקבל חופשות מבית הכלא בשל החשש שיגיע חזרה לשכונה בה ממשיכים להתגורר הגורמים אשר הביאו להתדרדרותו ותהליך השיקום שלו יפגע.

 

לאחר שיחות רבות עם אביבה ועם העובדת הסוציאלית שלה התחלנו במשימה להחלפת הדירה של אביבה ובנסיון להוציא אותה מהשכונה שדרדרה את בנה לחיים של פשע עוד בטרם החל את חייו הבוגרים. השלב הראשון עבר בהצלחה ובמהירות. משרד השיכון אישור החלפת דירה אבל רק בעיר המגורים הנוכחית. זה אומר שאפשר לפחות היה לצאת מהשכונה ולעבור לשכונה אחרת. אבל אביבה לא הסכימה. היא אמרה לי שזה לא מספיק. שהיא חייבת לעבור למקום אחר. וזה לא היה קל. בכל מספר חודשים הגשנו בקשה להעברה לעיר אחרת. בכל פעם נדחינו מחדש. גם מסמכים שהעברנו ושהציגו את דברי השופט שקבע שקיימת סכנה ממשית לשיקום הבן אם לא תמצא חלופת דיור הולמת.

 

לפני חודש בערך החלטנו שזהו. שצריכים לעלות מדרגה. שלושה שבועות לפני שחרורו של הבן מבית הכלא הגשנו בקשה נוספת ואחרונה לועדת החריגים של משרד השיכון בידיעה שאם גם הפעם הבקשה תידחה אנחנו מתכוונים לעתור נגד המשרד לבית המשפט. "בואו נראה מה יגידו שם במשרד השיכון לשופטים שישאלו אותם מה הסיבה האמיתית לדחיית הבקשה, מה היה שם בדיוק בדיונים בועדה".  יחד עם עורכת הדין נירה שלו, מנהלת המחלקה המשפטית של "ידיד" ועו"ד הדס דגן-קסטן שכתבה את הבקשה לועדה במשרד השיכון יצאנו לשלב השלישי והאחרון, זה שחייב היה להסתיים בהצלחה.

 

הפעם זה הצליח. אתמול בערב קיבלתי את המייל הכי משמח שקיבלתי השבוע. קצר וענייני. כמו תמיד רק שהפעם כשקראתי אותו התרגשתי כמו שמזמן לא התרגשתי " רן שלום, הבקשה להחלפת דירה לישוב קרית ביאליק אושרה בוועדה." מיד הודענו לאביבה. איני יכול לתאר לעצמי את האושר שעובר עליה מאז אמש. יש עוד דרך ארוכה לעבור, לקבל דירה חדשה, למצוא בינתיים דירה זמנית, להעביר את הרהיטים, לדאוג לעבודה חדשה. אבל כל אלה, אני בטוח, יהיה יחסית קל למצוא. כי ברגע שיש לך קורת גג ראוייה. אז אתה באמת פנוי לחלום ולעשות כל מה שנפשך חפצה.

 

אנחנו נמשיך לעמוד לצידה של אביבה ככל שידרש ובתקוה שילדיה יזכו לחיים טובים ויציבים ושהיא תוכל להשיג לעצמה את כל שהיא חפצה בו.

 

ואנחנו ממשיכים. שבת שלום.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו
Please reload