רודפים גם את המתים

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

רודפים גם את המתים

רודפים גם את המתים

"שיטת מצליח" של גובי החובות: דורשים מקרובי משפחה של נפטרים לשלם חובות שהשאירו אחריהם • ההוצאה לפועל: "בני המשפחה אינם צריכים לשלם חובות של נפטר"

 

מדוע חברות ממשיכות "לרדוף" אחרי נפטרים גם אחרי שהם מתו? נתונים שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות" מראים כי בהוצאה לפועל יש כיום יותר מ־100 אלף תיקים פתוחים נגד נפטרים, ובסך הכל חייבים "המתים" מיליארדי שקלים. בעקבות פנייה במסגרת חוק חופש המידע שהגיש רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", התברר שהחובות הללו מצטברים וגדלים וספק גדול אם את רובם אפשר לממש.

 

לפי נתוני ההוצאה לפועל, יש כיום 117 אלף תיקים שבהם יש אדם אחד לפחות שנפטר. הסכום שהם חייבים לשלל חברות ואנשים עומד על 3.6 מיליארד שקל. הלשכה עם מספר התיקים הגבוה ביותר נגד נפטרים היא בתל־אביב עם יותר מ־37 אלף תיקים, לאחר מכן הלשכה בחיפה עם 15 אלף תיקים, עכו עם 10 אלפים תיקים, וירושלים עם 9,500 תיקים.

 

מדובר על חובות שמטופלים דרך ההוצאה לפועל לאחר שחברות ואנשים שונים פנו אליה כדי לגבות כספים שאותם נפטרים חייבים להם. לפי הנהלים, כאשר יש אינדיקציה לכך שהחייב נפטר, לא ניתן להמשיך ולשלוח לו צווים, כפי שנעשה בחלק מהמקרים. בהוצאה לפועל ציינו כי אין להם מידע עדכני על הנפטרים ולכן הם מתקשים לטפל בכל הבקשות באופן מיטבי.

 

"אין מניעה חוקית למנוע פתיחת תיק כנגד חייב שנפטר או סמכות לסגור תיק בשל פטירתו", ציינו בהוצאה לפועל בתשובה לפנייתו של מלמד. "בכל הנוגע למשפחות הנפטרים אשיב כי אין צורך בבחינת מצבן של משפחות הנפטרים מאחר שהחוב לא עובר לבני המשפחה. החוב יחול על נכסי העיזבון ככל שנותר עיזבון".

 

במילים אחרות, אם האדם שחייב כספים נפטר ואין לו "עיזבון", כלומר ירושה, משפחתו אינה חייבת לשלם שקל לאותן חברות. אולם מספר מקרים שהגיעו לעמותת 'ידיד' מראים כי חברות עדיין מנסות לגבות כספים מקרובי משפחה של נפטרים למרות שאותן משפחות לא חייבות כסף לאותן חברות.

 

"הגיע הזמן לשנות את השיטה ולהפסיק את שיטת מצליח של עורכי דין שממשיכים לנסות ולגבות כספים מקרובי נפטרים בלי שהם מיידעים אותם על הזכויות שלהם ועל העובדה שבמקרה שאין כספי עיזבון או ירושה, החוב דינו להימחק", אומר רן מלמד. "לא ייתכן שבשל כשלים ביורוקרטיים ישראלים רבים ימצאו את עצמם נדרשים לשלם חובות של קרוביהם שנפטרו כאשר בפועל אין כל עיזבון שממנו ניתן לקבל את הכספים. בני המשפחה נאלצים לממן את סגירת תיקי החוב מכספים שלהם, או במקרים רבים מהלוואות שהם נדרשים לקחת לשם כך".

 

מה אומר החוק?

לפי ההוצאה לפועל, אם האדם שחייב כספים נפטר – החוב לא עובר לבני המשפחה, אלא יחול על נכסי העיזבון (הירושה). אם אין לנפטר עיזבון, משפחתו אינה חייבת לשלם מכספה כדי לשלם את החוב

 

 

 

 

שתפו
Please reload