“ידיד“ קוראת לשרת המשפטים ויו“ר ועדת הרווחה לאשר את החוק להצלת עודפי מזון

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

"ידיד" קוראת לשרת המשפטים ויו"ר ועדת הרווחה לאשר את החוק להצלת עודפי מזון

26/06/2018

במכתב ששלח סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד, לשרת המשפטים איילת שקד וליו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף נכתב כי  "מדובר באחד החוקים החשובים והמוסריים ביותר שהונחו על שולחן הכנסת לאחרונה. לא מדובר בחוק המשית על המדינה עלות תקציבית כל שהיא אלא בחוק המבוסס על הצדק הטבעי ועל תפישת הערבות ההדדית, התרומה לקהילה והפעולה הכלכך חשובה של סיוע לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות.  

 

כמי שכתב לפני 15 שנים את חוק ארוחה חמה לתלמיד, את חוק המועצה לביטחון תזונתי וסדרה ארוכה של חוקים נוספים בתחום זה אני סבור כי אחד הכשלים המהדהים בתחום הביטחון התזונתי בישראל הוא העובדה כי בכל שנה נזרקות לפח כמויות אדירות של מזון, טרי ומבושל כאחד, וזאת בעיקר בשל חוסר המוכנות של האחראים על המזון להעמיד את ראשם מתחת לגליוטינה אפשרית של תביעות נזיקין מצד אלו שיקבלו את המזון ומסיבה זו או אחרת, למרות שהמזון נתרם בתום לב ותוך שמירה מקסימלית על איכותו, נפגעו ממנו בצורה זו או אחרת.

 

החוק לעידוד הצלת עודפי מזון, או כפי שהוא ידוע במקומות אחרים בעולם, חוק השומרוני הטוב, הוא לא רק חוק חשוב. הוא בעיקר חוק נחוץ. כאשר כחצי מליון ישראלים סובלים מחוסר ביטחון תזונתי מחד וכאשר מאות אלפי טונות של מזון, מבושל אך גם טרי בדמות פירות וירקות, נזרקים לפח מידי שנה במקום להיות מוצלים ומועברים לאלה הזקוקים להם באמת.

 

אני יודע כי בשנים האחרונות נעשתה עבודה מקיפה במשרד המשפטים בראשותך במטרה להגיע לנוסח מוסכם של הצעת החוק. גם היעוץ המשפטי של ועדת העבודה הרווחה והבריאות עשה עבודה מקיפה בנושא ואני סבור כי הגיע הזמן לקבל החלטה מושכלת ונכונה ולקדם את הצעת החוק.

 

ומילה אחת אחרונה לגברתי שרת המשפטים. בחודשים האחרונים הייתי שותף לחקיקת אחד מהחוקים החשובים שהובלת "חוק חדלות פרעון ושיקום כלכלי", חוק חברתי מהמעלה הראשונה המבין כי אדם עני צריך לקבל הזדמנות שנייה כדי לנסות ולהיחלץ מהעוני בו הוא ומשפחתו חיים. החוק לעידוד הצלת מזון הוא חוק דומה בחשיבותו באשר הוא יכול לאפשר למשפחות המצויות במצוקה כלכלית לשמור על הכנסתן הנמוכה ולא לוותר על תרופות או אמצעי קיום בסיסיים אחרים בידיעה כי בטחונם התזונתי מובטח.

 

אני פונה לשניכם, שרת המשפטים ויו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת בבקשה לעשות הכל על מנת שהצעת החוק תעבור את המשוכה הקרובה ותתקדם לקראת הפיכתה לחלק מספר החוקים של מדינת ישראל."

 

להורדת המכתב לחצו כאן

שתפו
Please reload