סוף־סוף שמים את הדיור הציבורי על השולחן

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

סוף־סוף שמים את הדיור הציבורי על השולחן

התוכנית השאפתנית של משרד הבינוי והשיכון היא הזדמנות נפלאה להקים את הרשות הלאומית לדיור ציבורי

 

תוכניתם של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ושל סגנו ז'קי לוי להרחבת פתרונות הדיור הציבורי בישראל, היא לא פחות מרעידת אדמה. לראשונה זה שנים רבות, פוליטיקאים שמים על השולחן באופן ברור, חד ומדויק את נושא הדיור הציבורי — אחד הכלים המרכזיים לסיוע לאוכלוסיות מעוטות הכנסה והזדמנויות להתמודד עם יוקר הדיור והמחיה.

 

התוכנית שעליה עמל חודשים ארוכים מנכ"ל המשרד, חגי רזניק, היא השלב הראשון בדרך להקמת רשות סטטוטורית לדיור ציבורי, מודל שכבר פועל במדינות רבות בעולם ושואב אליו, בצדק, משאבים רבים שמטרתם אחת — לממש את חובת המדינה לספק קורת גג ראויה לאזרחיה.

 

אפשר להתווכח עם גלנט, לוי ורזניק על יכולת המימוש של התוכנית או על חלקים משלביה השונים, אך אי־אפשר שלא להסיר בפניהם את הכובע על האומץ והמחויבות לא רק לזכאי הדיור הציבורי הממתינים בתור, אלא בעיקר ל–160 אלף המשפחות המקבלות סיוע מהמשרד כדי שיוכלו להתמודד עם מחירי שכר הדירה, שממשיכים לעלות.

 

בתוכנית שהוצגה באחרונה יש פנינים של ממש. לדוגמה, מודל "משכנתא רוכשת", שהוא בעצם ליסינג לדירה. זהו מודל שיכול בהחלט לשפר את מצבן של מאות אלפי המשפחות המקבלות כיום סיוע בשכר דירה. לפני כמה ימים אף החליטו משרדי השיכון והאוצר על הקמת יותר מ–2,000 יחידות דיור ביישובים ערביים, בדואיים ודרוזיים, כשלפחות 5% מהן ייועדו לזכאי הדיור הציבורי שם. זה מספיק? כמובן שלא. אבל זו בהחלט התחלה.

 

התוכנית של משרד השיכון שאפתנית לא רק ברצון לרכוש אלפי דירות חדשות לדיור הציבורי מדי שנה, אלא בעצם ההבנה כי מדובר בפרויקט לאומי. ככזה, אם שר האוצר וראש הממשלה יבינו את הרווח הפוליטי הגדול שיכול להיווצר להם מתמיכה בו, הרי שהוא יתקדם במהירות — בדיוק כפי שקרה עם חוק ארוחה חמה לתלמיד, שהפך מהצעה למעשה בתוך כמה חודשים רק משום שראש הממשלה דאז, אריאל שרון, הבין כי זהו הדבר הנכון לשעתו. אז זה התחיל בתקציב קטן של 200 מיליון שקל, וכיום מתקצבת ממשלת ישראל פרויקטים של הזנת תלמידים בבתי ספר ובמוסדות חינוך אחרים בכ–1.6 מיליארד שקל בשנה.

 

לפני כמה שנים סייעתי לכמה חברי כנסת להכין הצעת חוק הקוראת להקמת רשות לאומית לדיור ציבורי — גוף סטטוטרי שישתווה בסמכויותיו לגופים אחרים כמו רשויות החשמל, המים, הביטוח ושוק ההון וניירות ערך. לא הצלחנו לקדם אז את הצעת החוק, שמאז עברה גלגולים שונים. התוכנית השאפתנית של משרד הבינוי והשיכון היא הזדמנות נפלאה להקים את הרשות הלאומית לדיור ציבורי, אשר לא תהיה תלויה במדיניות של שר זה או אחר, אלא תפעל אך ורק בשם האינטרס הציבורי — סיוע למאות אלפי משפחות ויחידים, אשר הכנסתם אינה עומדת ביחס ישיר למחירי הדיור והם זקוקים לסיוע ממשלתי כדי לדאוג לעצמם לקורת גג ראויה.

 

הכותב הוא סמנכ"ל עמותת ידיד, העוסק בקידום מחויבותה של הממשלה לספק קורת גג ראויה לאזרחיה

 

לקריאת המאמר באתר דה מרקר לחצו כאן

 

 

 

שתפו
Please reload