המשפטון- יוני 2018

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

המשפטון- יוני 2018

10/07/2018

"המשפטון" - עדכון חודשי בענייני משפט חברתי וקהילתי, המחלקה המשפטית, עמותת "ידיד" 

 

שלום וברוכים הבאים למשפטון יוני 2018!  

 

מה בתפריט?

 

חדשות משפטיות, טיפים משפטיים ואחרים בתחומי הטיפול של העמותה (לשמור וליידע את המתנדבים...)

עדכונים על תיקים בטיפולנו – דוגמאות לתיקים שמטופלים על ידי המחלקה המשפטית, כדי שתוכלו להעביר אלינו פונים עם מקרים דומים וכדי שנוכל ללמוד מהנסיון המשותף שלנו.

עדכונים על סוגיות שאנחנו מנסות לקדם שלא במסגרת טיפול בתיקים פרטניים – כדי שתוכלו לתרום מהנסיון שלכן, להפנות אלינו פונים שהמקרה שלהם מתאים לעתירה או פנייה בנושא וכדי שתוכלו להציע עוד דברים אם אתן רואות משהו שעולה מהשטח ולדעתכן צריך טיפול מערכתי.

 

 

שלכם באהבה,

המחלקה המשפטית

 

 

חדשות וטיפים משפטיים שימושיים 

הפעם הסקירה שלנו כוללת טיפים ועדכונים שאינם חדשים ואולי ידועים ומוכרים כבר לחלקכם, אבל לאחרונה עלו במסגרת טיפול בפניות וחשבנו שכדאי בכל זאת להזכיר ולחדד.  

 

 

זכויות דיירי דיור ציבורי בהתחדשות עירונית  

מצורף מסמך שהוציאו משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בנוגע לזכויות של דיירי הדיור הציבורי בהתחדשות עירונית (שזה שם כולל לפרוייקטים של הריסה ובנייה מחדש – "פינוי בינוי" ותמ"א 38/2). רוב הזכויות במסמך מוסדרות בחוק התחדשות עירונית , והן כוללות הגנות משמעותיות על דיירי הדיור הציבורי , לרבות: דיירים בדיור הציבורי יכולים לבחור לשוב להתגורר בדירה בבניין המתחדש, לעבור לדירה ציבורית אחרת באותו יישוב או לעבור לדירה בבית גיל הזהב ולקבל מענק מעבר – לפי בחירתם.

 

דייר שבוחר להמשיך להתגורר בדירה בבניין המתחדש, זכאי למימון של עלויות מעבר דירה, מימון שכר דירה בדירה החלופית, פטור מתוספת תשלום שכר דירה על השטח הנוסף לדירתו בהתאם לכללים, וכן יהיה זכאי לסבסוד של חלק מדמי ועד הבית. (בנושא זכויות דיירי הדיור הציבורי בפינוי בינוי, כדאי להכיר גם את פסק הדין של כב' השופטת ברק ארז, עע"מ 2414/17, שכתבנו עליו במשפטון בחודש אפריל 2018).

 

בעניין תשלומי ארנונה

אמנם החוק קובע, כי דיירי דיור ציבורי יהיו זכאים לפטור מתוספת תשלום ארנונה למשך 5 שנים, אבל בפועל אין פטור כזה והם נדרשים לשלם תשלום גבוה יותר לאחר ובעקבות פרויקט התחדשות עירונית. למה? כי בשביל הפטור, צריך להתקין תקנות ועד היום (כמעט שנתיים מאז שהחוק פורסם) לא התקינו תקנות. יחד עם המחלקה למדיניות חברתית, פנינו בעניין הזה לשר הפנים, ובתשובה נמסר שהתקנות יפורסמו בקרוב. אנחנו ממשיכות לעקוב, ואם אתן נתקלות במקרים של דיירי דיור ציבורי שנדרשים לשלם תשלום גבוה יותר בעקבות פרויקט התחדשות עירונית, תעדכנו אותנו.

 

 

שיטת "מצליח" של עורכי דין וגובי חובות. גביית חובות מקרובי משפחה של חייבים שנפטרו

במספר מקרים שהגיעו לעמותת ידיד, נתקלנו בעורכי דין הפועלים מטעם חברות, רשויות ובנקים שניסו לגבות חובות של אנשים שנפטרו מקרובי המשפחה שלהם, למרות שאין להם שום קשר לחוב.

כך, במקרה אחד, עו"ד של בנק, ביקש לתבוע 7 אחים ואחיות בגין הלוואה שהאבא שלהם להם לקח לפני שנפטר. הם הגיעו אלינו לייעוץ בעניין זכויות בדירה הציבורית, ותוך כדי טיפול עלה גם עניין החוב הזה. אחרי כתב הגנה שהסביר שאין עיזבון ושאסור לגעת ברכוש של הילדים, נסגר התיק.

 

במקרה נוסף, שטופל על ידי מרכז קרית מלאכי נדרשה אם לשלושה ילדים קטנים לשלם חוב של בעלה ז"ל לחברת סלולר, למרות שהוא לא השאיר אחריו עזבון חוץ מחובות. בעקבות פנייה של סמנכ"ל עמותת ידיד, הדרישה הזו בוטלה. במקרים נוספים, היה נסיון של רשות המסים לגבות חוב של נפטר מהילדים שלו, וגם נסיון של מד"א להטיל עיקולים נגד אישה מבוגרת בגין חוב של אמה ז"ל. בהמשך לכך, הגישה עמותת ידיד בקשה לפי חוק חופש המידע שחשפה שיש בהוצאה לפועל, למעלה מ- 100,000 תיקים נגד חייבים שנפטרו (אפשר לקרוא על זה כאן ). בעקבות המקרים והנתונים האלו, כדאי להבהיר כי על פי דיני הירושה, ככלל, קרובי משפחה חבים בחובות הנפטר עד לגובה העזבון בלבד לכל היותר, ואסור לתבוע מהם תשלום נוסף .  

 

המשמעות היא ש אם לא הוצא צו עיזבון ואין חלוקה כל שהיא ליורשים (כסף או נכסים), אסור לתבוע מקרובי המשפחה לשלם את החוב . אם אתם נתקלים במקרים נוספים בהם נעשים נסיונות לגבות כסף מבני משפחה של נפטר שלא הותיר אחריו מאום, נשמח שתעדכנו אותנו וננסה לסייע.  במקביל אנו יחד עם המחלקה למדיניות חברתית תובעים מרשות האכיפה והגבייה לפעול כך שחובות של נפטרים יועברו לטיפול מיוחד של רשמים אשר יידעו את בני המשפחות והיורשים על זכויותיהם.

 

השתתפות בהחזרי משכנתא לאזרחים ותיקים

אמנם צריך לעמוד בתנאי סף מצומצמים יחסית והסיוע שמקבלים אינו גבוה, אבל זה יכול להיות משמעותי מאוד לפונים שמתקיימים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה. מעבר לכך, במסגרת בירור של מנהלת מרכז קרית גת, רותי מיימוני, הסתבר שיש אפשרות לפנות לוועדת חריגים שבוחנת גם בקשות של קשישים שלא עומדים בתנאי הסף לקבלת הסיוע (ראו לינק לפרטים באתר של משרד הבינוי והשיכון ).

 

חובות לרשות השידור

כידוע, כתוצאה מסגירת רשות השידור הופסקה גביית אגרת טלויזיה ורדיו החל משנת 2015. כחלק מפירוקה של הרשות המדינה, באמצעות רשות האכיפה והגבייה ( המרכז לגבייתה קנסות) ממשיכה בהליכי גבייה על חובות שנוצרו לפני תאריך ביטול האגרה. לאור העובדה שלאחרונה קיבלנו מספר פניות ממרכזים בנושא הזה, חשוב להבהיר:

אם החוב נוצר לפני 2015 וטרם נפתח בגינו תיק הוצל"פ :  המרכז לגביית קנסות ברשות האכיפה והגבייה גובה את החוב. המרכז יצא ב'מבצע' זמני, במהלכו ניתן לשלם את החוב בסכום הקרן, וזאת תוך 3 חודשים מהרגע שהחייב קיבל איגרת בנושא. ניתן גם להגיש בקשה לפריסה לתשלומים בשל נסיבות חריגות (לינק לפרטים באתר של רשות האכיפה והגבייה ).

 

אם החוב נוצר לפני 2015, אבל נפתח בגינו תיק הוצל"פ : הדרך היא לפנות למשרד עוה"ד שמטפל מטעם רשות השידור בחוב. הבעיה היא שמהנסיון שלנו, הפניות למשרדי הגבייה השונים בדרך כלל עולות בתוהו (ובהרבה תסכול ועצבים). לאחרונה, במסגרת טיפול בפנייה ממרכז אשדוד (פונה שסייענו לה להסדיר חובות בסך למעלה מ- 100,000 ₪ ונותר רק החוב ברשות השידור), התברר לנו שקיימת ועדה ברשות האכיפה והגבייה שניתן לפנות אליה בבקשה לצמצום או פריסת החוב במקרים כאלו. פנינו לכונסת הרשמית במשרד המשפטים בבקשה לקבל פרטים על הוועדה הזאת ודרכי הפנייה אליה, ברגע שנקבל תשובה נעדכן. כמו כן, אם אתן נתקלים בבעיות ובמקרים מורכבים, תעדכנו את סמנכ"ל "ידיד" שישמח לנסות לסייע. 

 

עדכונים וסיפורי הצלחה  – איזה תיקים כדאי להעביר למחלקה המשפטית?   

פונה ממרכז רמת גן – ביטול חוב למשרד הבינוי והשיכון וסיוע רטרואקטיבי בשכר דירה

 

לפני כשבע שנים נשללה זכאותו של הפונה, בן 62, לסיוע בשכר דירה בטענה שאינו מתגורר בכתובת שמסר למשרד הבינוי והשיכון, בנוסף  יצרו לו חוב (דרשו להחזיר את הסיוע שקיבל). הפונה ניסה להסביר למשרד השיכון שזו טעות ושדוח החקירה מלא בשגיאות ופגמים, אבל זה לא עזר. מאז, למרות שהוא עומד בתנאים לקבלת סיוע בשכר דירה (בן 62 ומתקיים רק מקצבת נכות), שללו ממנו את הזכאות לקבל סיוע, ללא הגבלת זמן, עד שישלם את החוב.

 

הפונה הגיע למרכז רמת גן לפני כחצי שנה, לאחר שלא הצליח לעמוד בתשלומי השכירות וחשש להישאר ברחוב. בבדיקה מקיפה של מיצוי זכויות שערכו מרכז רמת גן ועו"ד הדס דגן, הסתבר שהפונה נמצא בהליך פשיטת רגל, שהוא מיוצג על ידי הסיוע המשפטי ושהחוב למשרד הבינוי והשיכון מופיע ברשימת החובות שלו. עו"ד הדס דגן פנתה למחלקה המשפטית של משרד הבינוי והשיכון וטענה ששלילת סיוע בשכר דירה או קיזוז החוב מתשלום הסיוע, בגלל חוב נטען, מהווה ענישה ופגיעה בלתי מידתית בפונה ובזכויותיו הבסיסיות לדיור ולקיום בכבוד. יתרה מכך, התנהלות זו עומדת בניגוד לדיני פשיטת הרגל, ותוביל להעדפת נושים פסולה.

 

לאחרונה, קיבלנו תשובה שהפונה יקבל סיוע בשכר דירה, כולל תשלום רטרו מאז שפנה למשרד השיכון (אנחנו מתכוונות לבקש רטרו מהזמן שניתן צו הכינוס). מעבר לכך, אנחנו רוצות להמשיך לטפל בסוגיה העקרונית של שלילת זכות לסיוע ללא הגבלת זמן בגלל חוב נטען. אנחנו חושבות שמדובר בסנקציה לא חוקית ולא מידתית, בוודאי כאשר השלילה הזאת נעשית ללא זכות טיעון ראויה. אז אם יש לכן פונים שזכאותם לסיוע ממשרד השיכון נשללה בטענה של חוב עבר, נשמח שתפנו אותם אלינו .

 

פונה ממרכז אשדוד – סיוע רטרו בשכר דירה מהמועד בו הגישה הפונה את הבקשה הראשונה

כמו שסיפרנו לכם, לפני כחודשיים בעקבות ערעור שהגישה עו"ד זהבית קורבר בשמה של פונה ממרכז אשדוד, אושר לפונה קבלת סיוע בשכר דירה. המקרה הזה הוא חלק מבעיה מוכרת בנוהלים של משרד הבינוי והשיכון שמותירים יחידים מתחת לגיל 55 שמקבלים הבטחת הכנסה ללא סיוע בשכר דירה. אז, אנחנו מזכירות שאנחנו עדיין רוצות לנסות לטפל בבעיה הזאת, ונשמח שתפנו אלינו מקרים מתאימים. בכל מקרה, לגבי המקרה הזה – לאחר שאושר קבלת הסיוע, רכזת הפניות במרכז אשדוד, לירז בר, לא ויתרה (כמו תמיד) וביקשה שנסייע לפונה לקבל את הסיוע רטרואקטיבית בכל התקופה במהלכה נדחו בקשותיה הקודמות של הפונה. עו"ד זהבית קורבר הגיש את הבקשה, ולשמחתנו, אושר לפונה לקבל סיוע בגין 8 חודשים רטרואקטיבי, מהמועד בו פנתה לראשונה למשרד השיכון.  

 

פונה ממרכז קרית מלאכי – השבת כספים שקוזזו בניגוד לדין

 

הפונה הגיעה למרכז בקרית מלאכי לקבל סיוע במיצוי זכויות והסדרת חובות. במסגרת הטיפול המקיף, מנהלת המרכז, יולנד אלוש, בדקה את הוצאות הפונה וגילתה שהיא משלמת שכר דירה גבוה יחסית בדיור הציבורי. היא פנתה לעמידר וביקשה לוודא שהפונה מקבלת את כל ההנחה המגיעה לה בהתחשב במצבה. בעקבות פנייתה, הפחיתו את גובה השכירות, גם על תקופות קודמות, ונוצרה יתרת זכות של 4000 ₪. אלא, שנציג עמידר סרב להעביר לידיה את היתרה, בטענה של קיזוז מחוב עבר של הגרוש של הפונה.

 

עו"ד הדס דגן-קסטן פנתה למחלקה המשפטית של עמידר והסבירה כי הפונה קיבלה הפטר בהוצאה לפועל וכי כל חוב עבר לעמידר נכלל במסגרת ההפטר. לכן, ככל שאכן מדובר בחוב עבר (קל וחומר של הגרוש), אין סמכות לקזז בגינו ובוודאי שאסור לעשות זאת ללא מתן מידע וזכות טיעון כנדרש לפונה. לשמחתנו, בתוך זמן קצר השיב עו"ד מהמחלקה המשפטית של עמידר, כי הכסף יושב ישירות לחשבונה של הפונה.  

 

ממשיכות בתוכנית ההכשרות לשנת 2018

 

כמו שאתם יודעים, התחלנו את תוכנית ההכשרות למתנדבי עמותת ידיד לשנה זו.

המטרה של התוכנית היא להעביר ידע למתנדבים חדשים וגם לרענן, להוסיף ולחזק את הידע של המתנדבים הוותיקים. מעבר לכך, תוכנית ההכשרות שמועברת על ידי עורכות הדין מהמחלקה המשפטית בכל המרכזים, היא (עוד) הזדמנות מצויינת לחזק את הקשר ואת שיתוף הפעולה החשוב בין עבודת המחלקה לבין העבודה המשמעותית במרכזים (מעבר לעבודה השוטפת בין כל מרכז לעורכת הדין שלו).

אנחנו מאמינות ומקוות שחיזוק הקשר יתרום לא רק לעבודה השוטפת אלא גם בזיהוי ובקידום סוגיות עקרוניות. נושאי ההכשרות שיועברו הם נושאי הליבה שהעמותה מטפלת בהם – התחלנו בהכשרה בתחום החובות ובהמשך יהיו הכשרות בנושא דיור ציבורי וסיוע בשכר דירה, ביטוח לאומי, שירות התעסוקה ודיני עבודה. אז, נשמח מאוד לפגוש אתכם בהכשרות הקרובות. 

 

 

שיהיה רק טוב

המחלקה המשפטית

 

 

שתפו
Please reload