ההבטחות לדיור ציבורי לא עומדות במבחן המציאות

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

ההבטחות לדיור ציבורי לא עומדות במבחן המציאות

03/01/2019

רק 1208 דירות נרכשו בשנים 2017-2018 וכיום עומד מספר הממתינים בתור על 4145 זכאים (לא כולל עולים ותיקים)

 

יותר משנתיים וחצי שאמל, תושבת עכו, ומשפחתה, ממתינים לרכישת דירה ציבורית עבורם. בתחילה סיכם משרד השיכון עם קבלן מהצפון על רכישה של דירה חדשה, אך משנסתיימה הבנייה סירב הקבלן למסור את הדירה לחברת עמידר בטענה כי דיירים חדשים בבנין הודיעו כי לא יסכימו כי שכניהם יהיו דיירי הדיור הציבורי. בעקבות לחץ ציבורי התחייב משרד השיכון כי הגיע לסיכום עם הקבלן ולפיו הוא יציע למשרד דירות חלופיות וטובות יותר ובמקביל אישר לאמל למצוא לעצמה דירה המתאימה לה ולמשפחתה אותה ירכוש עבורה המשרד.

 

בפועל ולמרות פעולות רבות ונמרצות מצד אמל עצמה ובסיוע עמותת "ידיד" ומרכז הזכויות הפועל בעכו כחלק ממיזם משותף עם המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, אף דירה לא נרכשה, משרד השיכון ועמידר מבזבזות זמן יקר בעוד אמל ומשפחתה נכנסים לעוד תקופה של חורף קשה בדירה קטנה שאינה מספיקה למגורים ראויים למשפחה עם 7 נפשות.

 

כעת, משהבחירות בפתח, לאחר ששר השיכון התפטר וכך גם מנכ"ל משרדו, אפשר לספר את הסיפור האמיתי של רכישת הדירות לזכאי הדיור הציבורי. מבקשת חופש מידע שהגישה עמותת "ידיד" עולה כי בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2018 נרכשו על ידי משרד השיכון, באמצעות החברות המשכנות וגופים אחרים בסך הכל 784 דירות. מדובר אמנם במספר כמעט כפול ממספר הדירות שנרכשו בשנת 2017 (424 דירות) אך בסה"כ עולה כי בשנתיים האחרונות נרכשו בסה"כ 1208 דירות המהוות פחות ממחצית הדירות הדרושות לזכאי הדיור הציבורי וזאת למרות שבשנת 2018 גייסה חברת עמידר כמליארד ₪, באגרות חוב, לצורך רכישה של כ- 1,000 דירות.

 

עוד עולה מהנתונים כי כיום ממתינים בתור לדיור ציבורי 4145 זכאים (על פי הפילוח הרצ"ב) אשר המשמעות של רכש הדירות הנוכחי הוא כי רק לכ-25 אחוזים מהזכאים נמצאו פתרונות דיור ראויים.

 

בעמותת "ידיד" המקדמים מדיניות של דיור ציבורי ואשר חוקקו בשנים האחרונות לא מעט חוקים לטובת דיירי הדיור הציבורי (חוק דודי השמש למשל) אומרים כי "לצערנו יש הרגשה כי לדיירים ולזכאים הובטחו הרים וגבעות מבלי שיש יכולת לקיים אותם).

 

ב"ידיד" מתכוונים לפנות למבקר המדינה בבקשה לבדיקה מקיפה על רכש הדירות וניצול התקציבים השונים וכן נבחנת האפשרות לעתור כנגד המשרד בשל אוזלת ידו להתמודד עם קבלנים ובעלי בתים המסרבים למכור דירות בשל העובדה שהם יאוכלסו על ידי דיירי דיור ציבורי או לחילופין אינם מוכנים לעמוד בתנאי הרכישה אותם קבע משרד השיכון ואשר מונעים, הלכה למעשה, הגדלת מלאי הדירות הציבוריות.

 

להלן הפילוח המלא של רכישת הדירות בשנים 2017-2018 וכן רשימת הממתינים לפי יישובים. מידע נוסף שהגיע לעמותת "ידיד" מעלה כי כיום יש ברשות החברות המשכנות 112 דירות האמורות להיות מאוכלסות על ידי זכאים הממתינים בתור אך בשל מצבן הפיזי, מיקומן הגאוגרפי ובעיות נוספות מסרבים הזכאים להתגורר בהם. 

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו
Please reload