החזון והדרך | yedid

© כל הזכויות שמורות ל"ידיד מרכזי זכויות בקהילה" (ע"ר)

Proudly built on  Wix by the Wix Monster בניית אתרים בוויקס

לקבלת מידע על מרכזי הזכויות וימי קבלת קהל התקשרו 1-700-500-313

החזון והדרך

ידיד הוקמה בשנת 1997 על בסיס החזון לצמצום פערים חברתיים וקידום יכולות כלכליות של אוכלוסיות מוחלשות. באמצעות פרישה ארצית רחבה מצליחה "ידיד" לממש את החזון בסיוע לאזרחי ישראל למצות את זכויותיהם החברתיות.

"ידיד" משרתת את קהל לקוחותיה באמצעות "מרכזי הזכויות בקהילה" - מודל מיוחד שפיתחנו והפועל כיום ב- 16 יישובים ברחבי הארץ. אנו מאמינים שרק על ידי שילוב של כלים נוכל באמת להשפיע ולעשות שינוי אמיתי ועל כך מבוססת פעילות מרכז הזכויות הכוללת:

טיפול פרטני. כל פונה נפגש עם מתנדב אשר יחד איתו, מנתח את בעיותיו ובמשותף הם מרכיבים תוכנית פעולה אשר עם סיומה תעמיד את הפונה במקום אחר מהמקום ממנו הגיע לעמותת "ידיד". בעזרת המחלקה המשפטית, מנהלי המרכזים וכמובן המתנדבים מבצעים הפונים את התוכנית במטרה לשנות את איכות וצורת חייהם.

שינוי מדיניות המאתר נושאים מערכתיים לשינוי מתוך כלל המקרים המגיעים למרכזי הזכויות.
לעתים קרובות מתברר כי בעיה של פונה אחד או אחת היא רק בבואה של כישלון וחוסר צדק מערכתיים. זה המקום בו נכנסים לפעולה הידע, הניסיון והקשרים של עמותת ידיד, שבלוויית הפונים, אחד או יותר, פועלים לשינוי מדיניות ממשלתית או ציבורית בדרך של פעילות פרלמנטרית, משפט וחקיקה ויצירת שיח ציבורי באמצעות כלי התקשורת.

פרוייקטים קהילתיים והעצמה אישית
בעמותת "ידיד" גילינו שהדרך הטובה ביותר לגרום לפונים שלנו להתחזק, להיפתח ולאפשר לעצמם לשחרר עוצמות אישיות שהיו חבויות ומסוגרות שנים ארוכות, היא על ידי פעילות קהילתית קבוצתית. הפרויקטים הקהילתיים של עמותת "ידיד" מהווים פתרונות משלימים לבעיות אתם הגיעו הפונים למרכזי הזכויות. כך לדוגמא משתתפים פונים שהגיעו עם בעיות של חובות גדולים וחוסר יכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא שלהם, בקורסים לתכנון תקציב משפחתי, המעניקים להם את הכלים להתמודד טוב יותר עם ניהול משק הבית. 

הסיוע ניתן באופן מעצים כך שהפונה לומד על בסיס יכולותיו להתמודד בכוחות עצמו עם הפרות זכויותיו. פעילות "ידיד" נשענת על עשרות עובדים מיומנים ומאות מתנדבים, חלקם פונים לשעבר וחלקם מתנדבים מקצועיים בתחומי עריכת הדין, עבודה סוציאלית, ראיית חשבון ועוד. בדרך זו "ידיד" מהווה גשר בין השכבות המוחלשות לשכבות "החזקות" יותר מבחינה כלכלית בחברה הישראלית.

מרכזי הזכויות של "ידיד" פועלים בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות בתחומם הם מצויים. מדובר בשיתופי פעולה שונים כגון, הפעלת פרויקטים קהילתיים, קבלת מקומות להפעלת מרכזים, בטיפול משותף באוכלוסיות חלשות ועוד. כמו כן "ידיד" משתפת פעולה ברמה הקהילתית עם עמותות מקומיות ועם קרנות מהארץ ומחו"ל כולל ברמת התכנון והביצוע.

במרכזי הזכויות מתקיימת פעילות קהילתית המיועדת לילדים ובני נוער מחד ולמבוגרים וקשישים מאידך. בין הקורסים והפעילויות שמפעילה עמותת "ידיד" ניתן למצוא אולפנים למבוגרים דוברי רוסית אמהרית וחרשים, קורסים לתכנון תקציב משפחתי למשפחות ויחידים מקבלי קצבאות ומעמד הביניים, תוכניות למניעת נשירה מבית הספר לילדים עולים, פיתוח מנהיגות מקומית והעצמת נשים ועוד.

ב"ידיד" אנו מסתכלים תמיד על התמונה הכוללת ויודעים שלפתור בעיית חוב זה לא מספיק. לכן פיתחנו שורה ארוכה של פרויקטים קהילתיים להעצמתם של הפונים שלנו. כך אנו יכולים לסייע להם להימנע בעתיד מבעיות שיטילו צל שחור על חייהם. בין הפרויקטים שמפעילה עמותת "ידיד" נמנים:

  • תכנון תקציב משפחתי – המיועד למשפחות ויחידים המעוניינים ללמוד כיצד לתכנן את תקציב המשפחה.

  • תכנון תקציב משפחתי לבני נוער – במסגרתו לומדים בני נוער כיצד לסייע בתכנון נכון לתקציב הבית ואיך להתמודד עם הצרכים הכלכליים שלהם ושל בני משפחתם

  • "מדברות/ים עבודה" – חוזרים למעגל העבודה – קורס העצמה תעסוקתית המעניק כלים ומסיר חסמים המונעים מהשתלבות בשוק העבודה

  • "הכוח להשפיע-תושבים עושים שינוי"- – קורס המעניק כלים מעשיים להשגת מטרות קבוצתיות ואישיות.

  • "נוער למען זכויותיו" – גם לבני הנוער יש זכויות וגם הם יכולים להשפיע על חייהם, בלימודים, בתעסוקה, בבריאות וגם בכלכלה.

 

פרסים ואותות הוקרה
עמותת "ידיד" היא זוכת פרס "כנס שדרות לחברה" לשנת 2005

עמותת "ידיד" היא זוכת פרס נשיא המדינה למתנדב לשנת 2008

הנשיאה המייסדת של עמותת "ידיד" היא זוכת פרס היזם החברתי לשנת 2008 של העיתון גלובס וקרן שוואב 
הנשיאה המייסדת של עמותת "ידיד" היא זוכת פרס קרן רפופורט למפעל חיים לאשה פורצת דרך ומחוללת שינוי לשנת 2014 

סמנכ"ל עמותת "ידיד" לשעבר הוא זוכה פרס מפעל חיים לקידום מדיניות חברתית של ארגון Esponet ישראל לשנת 2016